Protest przeciwko likwidacji bibliotek w małych miejscowościach

[2009-12-29 09:58:54]

Ponad 1,5 tysiąca osób podpisało się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska w sprawie likwidacji bibliotek w małych miejscowościach. Bezpośrednim powodem jego napisania były zapowiadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego zmiany w prawie, pozwalające na łączenie bibliotek w mniejszych miejscowościach z innymi lokalnymi instytucjami.

Kryterium dochodowości placówki kulturalnej, jaką jest biblioteka, użyte przez ministra kultury zdumiewa i wysoce niepokoi. Podzielamy obawy polskich bibliotekarzy, którzy słusznie widzą w tym zamysł likwidacji bibliotek - czytamy w liście. Według autorów pisma małe biblioteki są często jedynymi w promieniu wielu kilometrów ośrodkami kultury i wbrew wyobrażeniom polskiej klasy politycznej nie stanowią reliktu przeszłości.

Publicznie anonsowany przez ministra Zdrojewskiego zamiar przetworzenia bibliotek w "centra innowacyjności i kreatywności" okazuje się politycznym pustosłowiem. W roku 2009 w ramach programu mecenatu kulturalnego państwo przeznaczyło na biblioteki 2 miliony złotych. Czystą fikcją staje się program Biblioteka+, który do tej pory nie ma ani budżetu, ani harmonogramu wprowadzania w życie. Ten sam minister ogranicza wydatki na finansowanie bibliotek z budżetu ministerstwa w 2010 roku z założonych 40 milionów złotych do 10 milionów - dodano w liście.

Autorzy dokumentu wezwali premiera Donalda Tuska do działań w obronie zagrożonych likwidacją placówek i obrony Konstytucji RP, gwarantującej obywatelom dostęp do kultury. Jak dodają Polska już dzisiaj staje się kulturalnym pariasem Europy, eliminując z programów szkolnych edukację kulturalną, zamykając czytelnie publiczne i nie uzupełniając dostatecznie zbiorów bibliotek. W liście zapowiedziano ponadto powołanie Obywatelskiego Forum Dostępu do Książki, które ma być forum dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w walce ze spadkiem czytelnictwa, w pracach nad uzdrowieniem rynku książki i odrodzeniem bibliotek w Polsce.

Pod listem otwartym podpisali się m.in.: pisarka, nominowana do Nagrody Nike Lidia Amejko, wieloletni prezes polskiego PEN-Clubu Jacek Bocheński, pisarz i publicysta Max Cegielski, pisarka Wanda Chotomska, pisarz, literaturoznawca, laureat Paszportu "Polityki" i Nagrody Kościelskich Stefan Chwin, pisarka, krytyczka, publicystka Kinga Dunin, pisarz, wydawca, publicysta, redaktor naczelny pisma "Lampa" Paweł Dunin-Wąsowicz, pisarka, publicystka, założycielka Partii Kobiet Manuela Gretkowska, poetka Julia Hartwig, pisarka Krystyna Kofta, historyczka literatury Maria Janion, krytyczka literacka Kazimiera Szczuka oraz pisarz, laureat nagrody NIKE Wojciech Kuczok.

Pełna treść listu otwartego dostępna na stronie: otwartabiblioteka.pl.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku