List Otwarty Młodych Socjalistów do MEN

[2010-01-04 19:27:52]

Sekretariat Krajowy Młodych Socjalistów wystosował List Otwarty do Minister Edukacji Narodowej, Katarzyny Hall (PO) oraz rzecznika jej resortu - Grzegorza Żurawskiego.

Młodzi Socjaliści odnieśli się w ten sposób do oficjalnej wypowiedzi rzecznika MEN dla PAP, z dnia 28 grudnia 2009 roku, w której twierdził, że minister nie ma wpływu na tego rodzaju decyzje.

Rzecznik MEN powiedział - To, czy symbol religijny będzie powieszony, czy też nie zależy od decyzji szkoły, a nie jednej osoby w postaci dyrektora szkoły; musi być zgoda całej społeczności szkolnej na to, aby taki symbol religijny wisiał (...) Pomysłodawcy apelu być może nie znają polskiego prawa i dlatego występują z takim apelem.

Z wypowiedzi rzecznika MEN wynika, że przedmiotowo Ministerstwo nie ma wpływu na obecność w polskich szkołach symboli religijnych. Jednocześnie rzecznik MEN powołuje się na rozporządzenie MEN z 1992 roku w sprawie organizacji nauki religii w przedszkolach i szkołach, które mówi w § 12.: "w pomieszczeniach szkolnych może być umieszczony krzyż". Powstaje w tym momencie zasadnicze pytanie. Czy - zdaniem rzecznika Ministerstwa, czyli osoby upoważnionej do udzielania oficjalnych informacji - obecnie Minister Edukacji Narodowej nie jest już kompetentny do podejmowania decyzji, które (jego poprzednik na tym stanowisku) mógł podejmować w 1992 r.? - napisali Młodzi Socjaliści.

W potocznym rozumieniu, pojęcie "społeczności szkolnej" obejmuje wszystkich pracowników, jak również uczniów szkoły. Niestety, my - Młodzi Socjaliści, jako byli lub obecni uczniowie szkół publicznych na terenie całej Polski, w których krzyże zawisły na ścianach, nie przypominamy sobie, aby przed ich powieszeniem ktokolwiek pytał nas o zdanie - rozwinęli swoje stanowisko działacze lewicowej organizacji.

Dodali również, że - Poza tym znany jest również przypadek niezwiązanej z naszym stowarzyszeniem grupy uczniów wrocławskiego liceum, którzy zgłosili postulat usunięcia symboli religijnych z placówki szkolnej, do jakiej uczęszczają. Nie kto inny, ale właśnie dyrektor - powołując się na rzeczone rozporządzenie MEN z 1992 r. - nie wyraził na to zgody.

Młodzi Socjaliści stwierdzili, że w zaistniałej sytuacji pojawiają się wśród nich wątpliwości, czy - wobec interpretacji MEN - krzyże zostały umieszczone w szkołach publicznych, zgodnie z prawem. Wskazali nie tylko na rozporządzenie MEN z 1992 r., ale również na - jak napisali - nadrzędne i podstawowe prawa, zawarte w Konstytucji RP z 1997 r., jak wolność sumienia i wyznania, prawo do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami, czy bezstronność państwa w zakresie przekonań obywateli.

Z góry dziękujemy za odpowiedzi i życzymy konsekwencji w egzekwowaniu prawa - konkludowali Młodzi Socjaliści.

Poza tym, działacze stowarzyszenia przyznają, że rozważają pozwanie ks. biskupa Edwarda Frankowskiego, który na łamach "Naszego Dziennika" w publikacji z dnia 30 grudnia 2009 r. pt. "Lewacy krzyżowi nie odpuszczą", imputował Młodym Socjalistom, że wystawiają ich (...) stalinowskie upiory, jak również red. Stanisława Michalkiewicza, który na antenie Radia Maryja, w felietonie pt. "Drugi etap okadzania" z dnia 31 grudnia 2009 r., stwierdził, że są sierotkami po Józefie Stalinie.

Rafał Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku