WZZ "Sierpień 80" do Pawlaka: Ratuj Pan Fiata Pandę!

[2010-01-11 14:27:25]

11 stycznia w Katowicach odbyła się konferencja prasowa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" poświęcona zagrożeniu przeniesienia produkcji
samochodów Fiat Panda z polskich zakładów koncernu w Tychach do włoskiej fabryki w Pomigliano d'Arco koło Neapolu. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: Franciszek Gierot, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w Fiat Auto Poland, Krzysztof Mordasiewicz, wiceszef związku w Fiacie oraz lider Komisji Krajowej "Sierpnia 80", Bogusław Ziętek. Związkowcy omówili działania podjęte w tej sprawie oraz zaprezentowali wystąpienie do rządu w sprawie podjęcia natychmiastowych działań chroniących miejsca pracy w zakładach Fiata w Polsce.

W piśmie zaadresowanym do odpowiedzialnego za gospodarkę wicepremiera Waldemara Pawlaka przeczytać można, że w czasach kryzysu gospodarczego wszystkie rządy mocno zabiegają o interesy własnych gospodarek, rozwoju przemysłu i ochrony miejsc pracy. Wszystkie tylko nie polski, który - jak się wyrażano - uprawia politykę nic nie robienia w tej sprawie. Zbrodnią byłoby zignorowanie zagrożenia dla tysięcy miejsc pracy, które po wycofaniu produkcji Fiata Panda mogą ulec likwidacji. Rzecz dotyczyć może nawet 2000 macierzystych pracowników FAP, a także do 3 razy tyle pracowników zatrudnionych u kooperantów. Utrata miejsc pracy przez tylu ludzi spowodować może załamanie na rynku pracy i wywołać olbrzymi kryzys społeczny, co miało miejsce w przypadku doprowadzenia do upadku polskich stoczni, czy likwidacji przemysłu górniczego w Wałbrzychu - napisali związkowcy "Sierpnia 80".

Ponadto wezwano Waldemara Pawlaka do natychmiastowego zorganizowana spotkania, na którym wspólnie będzie można ustalić plan działań, skutkujący uratowaniem ciągłości i ilości modeli Panda marki Fiat produkowanych przez FAP w fabryce w Tychach. Podmiotowa kwestia wciąż jest do rozstrzygnięcia z korzyścią dla strony polskiej, jednak wymaga to podjęcia wspólnych działań, stąd prosimy o potraktowanie niniejszego wezwania jako priorytetowego, póki jeszcze nie jest za późno - tymi słowami kończy się dokument.

Informacje o prawdopodobnym przeniesieniu produkcji Fiata Pandy z Polski do Włoch pojawiła się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, zaraz po spotkaniu włoskiego premiera Silvio Berlusconiego z szefostwem koncernu Fiat.

Model Panda II produkowany jest wyłącznie w Tychach, a produkcja ta cieszy się ogromnym uznaniem na światowych rynkach. Jest także laureatem pierwszego miejsca statystyki awaryjności ADAC i zdobywcą 22 krajowych i międzynarodowych nagród, w tym prestiżowego tytułu "Car of The Year 2004". Pomimo kryzysu, Fiat w Polsce cyklicznie zwiększa swoją produkcję, a w ubiegłym roku wzrost ten był rekordowy i wyniósł blisko 20 procent. W roku 2008 wyprodukowano 494 tysiące samochodów, a w 2009 blisko 606 tysięcy sztuk. Ponieważ aż 97 proc. tej produkcji przeznaczona jest na eksport, a Fiat jest drugim w Polsce eksporterem, sprzedając samochody za granicę za ponad 1 mld euro, niesie to za sobą w sposób oczywisty pokaźne wpływy do budżetu Skarbu Państwa.

Ewentualne przeniesienie produkcji Pandy II (stanowiącej połowę całkowitej produkcji FAP) i pierwotnie obiecanej Tychom produkcji Pandy III, której uruchomienie zaplanowano w przełomie 2010 i 2011 r., skutkować może likwidacją miejsc pracy nawet 2000 macierzystych pracowników Fiat Auto
Poland, a także do 3 razy tyle pracowników zatrudnionych u kooperantów.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku