WZZ "Sierpień 80" wzywa związki do bojkotu górniczego Zespołu Trójstronnego

[2010-02-23 20:40:31]

Apel do wszystkich związków zawodowych działających w górnictwie o nie wzięcie udziału w Zespole Trójstronnym do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników wystosował 23 lutego Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Chodzi o najbliższe datowane na 25 lutego posiedzenie Zespołu.

Nie legitymizujcie fikcji dialogu i czczych słów, za którymi nie idą żadne działania. Nie łamcie jedności działań strony społecznej - m.in. napisali związkowcy. W dokumencie podpisanym przez Przemysława Skupina, przewodniczącego Zespołu ds. górnictwa Komisji Krajowej "Sierpnia 80" czytamy ponadto, że w przemyśle wydobywczym, a w szczególności w górnictwie węglowym nie dzieje się dobrze, co jeszcze bardziej wymusza potrzebę konkretnych działań, a nie bezpłciowych rozmów. Najważniejsze problemy to skromne założenia Planów Techniczno-Ekonomicznych na ten rok, zapowiedź braku podwyżek płac dla górników i brak zgody na odblokowanie przyjęć do pracy nowych górników, masowy import droższego węgla z Rosji oraz szereg afer targających kopalniami i spółkami węglowymi.

Dlatego zamiast podróży do Warszawy w jedynym celu picia kawy i zajadania się ciasteczkami w towarzystwie ministerialnych biurokratów, zostańmy na Śląsku i zajmujmy się rzeczywistymi problemami górników i górnictwa w kopalniach i spółkach węglowych. Nie ma sensu rozmawiać z przedstawicielami tego rządu, rządu "nic nierobienia" - czytamy w związkowym dokumencie. Związkowcy zarzucają drugiej stronie, czyli przedstawicielom Ministerstwa Gospodarki i prezesom spółek węglowych, że ci nie realizują uzgodnień podjętych podczas posiedzeń Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Zachowajmy jedność i solidarność działań. I nie zapominajmy, że jako organizacje bardziej reprezentujemy górników, niż siebie. Działajmy w ich interesie, a uczestnictwo w fikcji dialogu stoi w sprzeczności z interesem pracujących w górnictwie. Wymuśmy na tym rządzie normalny dialog z jego wszystkimi skutkami wiążącymi i ratujmy branże wydobywczą przed aferami, niekompetencją i dyletanctwem rządu i prezesów spółek węglowych - postuluje w swym apelu Przemysław Skupin.

Pewne jest, że w Warszawie nie zjawią się przedstawiciele największych górniczych związków. Jako pierwszy, bo 19 stycznia bojkot posiedzenia górniczego Zespołu Trójstronnego zapowiedział NSZZ "Solidarność". Dzień później to samo zrobił WZZ "Sierpień 80", a w ubiegłym tygodniu Związek Zawodowy Górników w Polsce. Zespół ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników liczy 15 organizacji związkowych. Prawdopodobnie wyłamie się Porozumienie Związków Zawodowych "Kadra" skupiające pracowników dozoru i administracji kopalń.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku