Szwajcaria: Prawa zwierząt reprezentowane w sądzie

[2010-03-07 16:43:18]

Jak wskazują badania organizacji gfs.bern, wyborcy w Szwajcarii odrzucili w referendum propozycję aktywistów obrony praw zwierząt, żeby w całym kraju, podobnie jak w Zurychu od 1992 roku, specjalni prawnicy bronili zwierząt maltretowanych przez ludzi.

Szwajcaria dwa lata temu zaostrzyła prawo dotyczące ochrony zwierząt i obecnie jest ono jednym z najbardziej rygorystycznych na świecie, jeśli chodzi o dbanie o zwierzęta domowe i hodowlane. Świnie, papużki, złote rybki i inne zwierzęta żyjące w grupach nie mogą być trzymane samotnie; konie i krowy muszą być regularnie wypuszczane na wybieg poza pomieszczenia, w których są trzymane; właściciele psów muszą przejść szkolenie, żeby nauczyć się prawidłowej opieki nad swoimi zwierzętami.

Według jedynej prawniczki ds. zwierząt w kraju Antoine F. Goetschel publiczni prokuratorzy często nie są pewni, jak stosować nowe prawo i unikają prowadzenia marginalnych spraw, nawet jeśli istnieją jasne dowody maltretowania zwierząt. Goetschel powiedziała, że reprezentuje w sądzie około 150-200 zwierząt rocznie w Zurychu, podczas gdy w innych kantonach jedynie nieliczne.

Przeciwnicy ustanowienia prawników ds. zwierząt na terenie całego kraju, w tym rząd Szwajcarii, argumentują, że obecne prawo jest wystarczające, a jego zmiana spowodowałaby nowe wydatki, które musieliby pokryć podatnicy.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku