Łódź: Feministki i Młodzi Socjaliści donieśli sami na siebie

[2010-03-16 20:33:48]

11 marca łódzkie feministki i działacze stowarzyszenia Młodzi Socjaliści przyszli do prokuratury i złożyli sami na siebie doniesienia.

Skoro prokuratura chce walczyć z grupami popierającymi prawo do aborcji, to my przyznajemy, że też jesteśmy winni tej myślozbrodni - zadeklarował przed łódzką prokuraturą Jakub Klimczak, Sekretarz Krajowy Młodych Socjalistów. Ja na przykład zamieściłem w Internecie na Facebooku plakat autorstwa grupy Lesmisja SROM. A kolega powiesił plakat w Łódzkim Centrum Społecznym MS - dodał.

Ja też zamieściłam go w internecie - powiedziała Judyta Śmiałek z feministycznej Nieformalnej Grupy Łódź Gender.

Chcemy w ten sposób pokazać absurd działań prokuratury. Te plakaty są informujące, tam nie ma żadnych informacji, które nie są znane, tylko te, które pokazują rzeczywistość - w podobnym tonie wypowiedział się Mateusz Mirys z Młodych Socjalistów.

Młodzi aktywiści i aktywistki przynieśli ze sobą specjalne doniesienia: Niniejszym przyznajemy się do winy: żądamy zmiany ustawy antyaborcyjnej, jesteśmy zwolennikami przywrócenia kobietom prawa do decydowania o własnym ciele.

Kilka dni wcześniej do wiadomości publicznej została przekazana informacja, że łódzka prokuratura zamierza wszcząć postępowanie wyjaśniające, czy nie doszło do przestępstwa w związku z zamieszczeniem w różnych miejscach w Łodzi plakatów anonimowej i nieformalnej grupy Lesmisja SROM (Separatystycznych Rewolucyjnych Oddziałów Macicznych). Znalazł się na nich wizerunek młodej kobiety oraz informacje m.in. o tym, że bilet lotniczy w obie strony do Anglii kosztuje 300 zł, a aborcja w publicznej przychodni 0 zł, za to ulga po zabiegu przeprowadzonym w godnych warunkach - bezcenna.

Plakaty wywołały oburzenie m.in. przedstawicieli Katolickiego Klubu im. św. Wojciecha (skupionych przy łódzkim kościele pod tym wezwaniem), którzy złożyli w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - namawiania do aborcji, za co grozi do trzech lat więzienia.

W odpowiedzi na czwartkową akcję Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej, stwierdził: Dostaliśmy trzy pisma. Mamy miesiąc, aby się do nich ustosunkować. Nie będę wchodził w polemikę w organizatorami happeningu. Dodam tylko, że niczego nie przesądzamy. Badamy tylko, czy są w ogóle podstawy do wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.

Sama sprawa plakatów SROM wywołała również reperkusje w Anglii, do której się odnosiły. W rozmowie z "Daily Mail" konserwatywna deputowana do Izby Gmin Ann Widdecombe powiedziała, że Wielka Brytania przeistoczyła się w europejską stolicę aborcji. Z kolei laburzysta Kevin Barron, szef Komisji Zdrowia w Izbie Gmin także podkreślił, że brytyjski system opieki zdrowotnej absolutnie nie powinien finansować przeprowadzania przez Polki aborcji. Według niego jest to wbrew wszelkim przepisom.

Według polskiej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny co roku tysiące Polek udają się do Wielkiej Brytanii w celu przeprowadzenia aborcji, wobec uzyskania odmowy w kraju.

Andrzej Wiśniewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

6 czerwca:

1880 - W Sieciechowie koło Radomia urodził się Norbert Barlicki, czołowy działacz PPS, poseł, wielotni przewodniczący CKW; zmarł w obozie KL Auschwitz.

1920 - Zjazd chłopski w Warszawie zorganizowany przez PSL "Wyzwolenie" wysunął postulaty reformy rolnej, nowych wyborów do sejmu i pokoju z bolszewicką Rosją.

1945 - 196 ukraińskich mieszkańców wsi Wierzchowiny na Lubelszczyźnie zostało zamordowanych przez zgrupowanie PAS NSZ pod dowództwem Mieczysława Pazderskiego ps. "Szary".

1982 - Liban: Do kraju wkroczyło 11 pancernych dywizji i 11 brygad piechoty izraelskiej, wspieranych przez 600 bojowych samolotów. Pierwszym celem były obozy uchodźców palestyńskich w strefie przygranicznej.

1993 - Hiszpania: w wyborach parlamentarnych ponownie zwyciężyła rządząca partia socjalistyczna (PSOE).

1994 - RPA przyjęto do Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA).

2013 - Rami al-Hamd Allah (Fatah) został premierem Autonomii Palestyńskiej.


 
Lewica.pl na Facebooku