ONZ: Konferencja poświęcona zagrożonym gatunkom zwierząt

[2010-03-18 08:40:07]

Odbywająca się w Katarze konferencja Narodów Zjednoczonych stoi przed trudnym zadaniem ograniczenia handlu przedstawicielami zagrożonych gatunków zwierząt. Proceder ten kwitnie między innymi na Bliskim Wschodzie, a sprzyjają mu: korupcja, nieefektywne prawo i pobłażliwość w jego egzekwowaniu.

To jest problem świata arabskiego, którego dłużej nie możemy lekceważyć - powiedziała Marguerite Shaarawi, współzałożycielka organizacji praw zwierząt Animals Lebanon. Grupa ta nakłania Liban do przyłączenia się do Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (Conwention on International Trade in Endangered Species - CITES), której sygnatariusze ze 175 krajów po raz pierwszy spotykają się w kraju arabskim.

Liban i Bahrajn są jedynymi krajami arabskimi, które nie podpisały konwencji. W Libanie grzywna za umyślne skrzywdzenie zwierzęcia wynosi 15 dolarów.

John Sellar, wysokiej rangi urzędnik zajmujący się przestrzeganiem CITES, powiedział, że trudno oszacować rozmiar nielegalnego handlu zwierzętami w krajach arabskich, ale Animal Lebanon podaje, że jest to trzecia, po handlu bronią i narkotykami, największa strefa nielegalnego handlu. W prywatnych "kolekcjach" bogatych mieszkańców Zatoki Perskiej przetrzymywane są między innymi sokoły, a także egzotyczne gatunki papug, młode szympansy, goryle oraz lamparty.

Problemem są również skandaliczne warunki, w jakich przemycane zwierzęta są transportowane - często przez kilka dni bez wody i jedzenia, a także eksploatacja zwierząt cyrkowych, które często zmuszane są do życia w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu.

Delegaci na konferencji ONZ rozpatrywać będą ponad czterdzieści propozycji, dotyczących wielu zagrożonych gatunków - od nosorożców po niedźwiedzie polarne.

Jak podaje Associated Press, pierwsze kontrowersje pojawiły się w sprawie tuńczyka błękitnopłetwego (ryby osiągającej wagę do 700 kilogramów). Zakaz eksportu przedstawicieli tego gatunku zaproponowało Monaco, wskazując na spadek populacji o trzy czwarte w porównaniu z 1957 rokiem. Za opowiedziały się między innymi Australia i Peru, a przeciw - Chiny, twierdząc, że zakaz uderzy w biedne państwa, dla których połów ryb jest ważną częścią gospodarki. Również Japonia, do której trafia 80 procent eksportu tuńczyka błękitnopłetwego uważa, że przepisy w tej sprawie powinny być ustalane przez władze regionalne, a nie na poziomie globalnym.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku