UE: Problemy krajów peryferyjnych

[2010-03-20 08:26:56]

Hiszpania i inne zmarginalizowane finansowo państwa Europy, takie jak Portugalia, Irlandia i Grecja, szukają po omacku nowych podstaw wzrostu gospodarczego, który jest nieodzowny, by zredukować bezrobocie, deficyt budżetowy i poziom długu publicznego. Rządy ograniczają wprawdzie wydatki i podwyższają podatki, ale spłata zadłużenia ostatecznie wymaga raczej stymulowania wybranych gałęzi gospodarki. Pozostawanie w strefie euro uniemożliwia dewaluację rodzimej waluty - zabieg, który w wielu krajach dysponujących odrębnym pieniądzem pozwala na rozwój eksportu.

Centralne kraje - Francja i Niemcy radzą sobie z kryzysem dzięki tradycyjnej masowej produkcji wysokoprzetworzonych towarów (maszyn, samochodów, samolotów) na eksport. Rządy peryferyjnych krajów stoją natomiast przed koniecznością zwiększenia produktywności, między innymi poprzez zwiększanie poziomu wykształcenie swoich obywateli i ograniczanie biurokracji, odstraszającej przedsiębiorców. Zmiany te wymagają jednak czasu.

Przykładem kraju, którego gospodarka ucierpiała szczególnie silnie w wyniku kryzysu finansowego jest Hiszpania. W okresie prosperity budownictwo stanowiło tam nawet 20 procent produkcji. Obecnie całe rzędy niesprzedanych domów wzdłuż dróg z szyldami "na sprzedaż" robią przygnębiające wrażenie. Socjalistyczny rząd premiera José Luisa Rodríguez Zapatero podjął cały szereg działań, mających na celu uniezależnienie gospodarki od budownictwa i sprawienie, żeby była bardziej stabilna. Należą do nich między innymi zwolnienia podatkowe w sektorze badań i rozwoju. Krytycy sugerują jednak, że wymagane są także zmiany w kształceniu, tak aby absolwenci byli bardziej nastawieni na innowacje. Neoliberalni ekonomiści oczywiście zalecają także "uelastycznienie" rynku pracy.

Obecne, trudne czasy nie sprzyjają wprowadzaniu oszczędności. Czteromilionowa rzesza bezrobotnych stanowi poważny problem społeczny, zwłaszcza dla rządu, który nie uważa ludzi jedynie za rezerwuar siły roboczej. Tymczasem zadłużonej i wciąż nie mogącej wyjść z recesji Hiszpanii nie stać na potężne programy stymulujące gospodarkę, jakie uruchomiły USA, czy choćby sąsiednia Francja.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku