Warszawa: Nadzwyczajna sesja Rady Miasta (akt.)

[2010-04-09 07:41:12]

8 kwietnia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy dotycząca polityki mieszkaniowej władz samorządowych. Została ona wywalczona przez organizacje lokatorskie protestujące podczas poprzedniej sesji rady.

Obradom przysłuchiwało się około 200 osób, w tym działacze różnych organizacji lokatorskich. Publiczności było tak dużo, że nie zmieściła się w wyznaczonej dla niej części sali obrad i niektórzy przybyli musieli oglądać sesję na ekranie ustawionym w sąsiednim pomieszczeniu.

Sesję rozpoczęły wystąpienia przedstawicieli władz miasta. Katarzyna Łęgiewicz z biura polityki lokalowej przedstawiała statystyki dotyczące mieszkań komunalnych w roku 2009, a za sukces uznała podpisanie w całym mieście 650 nowych umów na wynajem lokali komunalnych. Przypomniała, że do mieszkalnictwa komunalnego każdy warszawiak dopłaca 1 zł miesięcznie.

Kolejny przedstawiciel biura przedstawił inwestycje komunalne w mieście pokazując zdjęcia kilku nowo wybudowanych budynków, chwaląc je jako pełnowartościowe. Po przedstawicielach władz głos zabrali reprezentanci organizacji lokatorskich.

Oskar Hejka mówił o bezprawnym w jego opinii przekazywaniu przez miasto budynków w ramach reprywatyzacji z lokatorami. Podał przykłady nieprawidłowości w różnych postępowaniach reprywatyzacyjnych. Radosław Ciszek ze stowarzyszenia lokatorów z ul. Gagarina mówił o umowach idemnizacyjnych podpisanych przez polskie władze z kilkunastoma państwami i oznaczających, że obywatele tych krajów, którzy pozostawili w Polsce swoje budynki otrzymali już za nie odszkodowania. Pomimo to budynki te są dziś zwracane w ramach reprywatyzacji. Jakub Gawlikowski z Komitetu Obrony Lokatorów mówił o przypadkach nieprawidłowości w postępowaniu urzędników wobec lokatorów, a także braku konsultacji społecznych w sprawach mieszkaniowych. KOL przygotował na sesje raport dotyczący tych nieprawidłowości. Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy powiedział, że polityka mieszkaniowa miasta nie istnieje, a chwalenie się inwestycjami to manipulacja w sytuacji gdy liczba mieszkań komunalnych się zmniejsza. Zaproponował aby miasto rozpoczęło nowe projekty budownictwa komunalnego, równoważące jego ubytki i zmniejszające kolejkę oczekujących. WSL na radę przygotowało zestaw skierowanych do samorządu postulatów dotyczących zmian polityki mieszkaniowej miasta.

O społecznych skutkach reprywatyzacji mówił przedstawiciel Stowarzyszenie Przemysłowa. Za brak konkretów władze skrytykował przedstawiciel Stowarzyszenia Sienna.

Jakub Grzegorczyk z WSL i LA przypomniał przykłady w których policja i inne służby nie chciały bronić praw lokatorów wykazując się złą wolą lub nieznajomością prawa, między innymi biorąc udział w próbach dokonywania nielegalnych eksmisji. Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i Nowej Lewicy mówił o tym, że miasto źle traktuje lokatorów. Zdarzają się między innymi przypadki rozkładania zadłużenia na raty, aby później, gdy dług jest już częściowo lub prawie w całości spłacony próbować dokonać eksmisji. Mówił również o tym, że urzędnicy traktują mieszkania komunalne czyli własność miasta jako swoje prywatne mienie, którego nie będą przecież "oddawać za darmo".

Władze skrytykowali także radni opozycji. Maciej Maciejowski zaproponował aby w ciągu miesiąca władze zapoznały się z przedstawionymi postulatami organizacji lokatorskich i usiadły do rozmów. Podobne zdanie wyraził miedzy innymi radny lewicy Bartosz Dominak skrytykował on Hannę Gronkiewicz-Waltz za to, że nie ma jej na sesji dotyczącej tak ważnej sprawy.

Polityki miasta bronił wiceprezydent Andrzej Jakubiak. Jego zdaniem miasto nigdy wcześniej nie budowało tylu domów komunalnych. Stwierdził, że nie jest prawdą, że problem został zauważony dopiero pod wpływem protestów lokatorskich, ponieważ samorząd zajmuje się nim od lat. Dodał iż nie można zagwarantować lokatorom z budynków zreprywatyzowanych powrotu do zasobu komunalnego. Powiedział, że w niektórych przypadkach możliwe jest komercyjne podnajęcie przez samorząd mieszkań na lokale komunalne.

Nie spotkało się to jednak z entuzjazmem, a głosy z sali wypominały prezydentowi, że takie rozwiązanie po pewnym czasie może się okazać droższe od budowy nowych mieszkań. Prezydentowi przypomniano również, że sam mieszka w wykupionym mieszkaniu komunalnym.

Organizacje lokatorskie czekają obecnie na odpowiedź władz na postulaty i zaproszenie do rozmów.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku