Tychy: Grupowe zwolnienia po wyprowadzce Pandy?

[2010-04-23 20:10:12]

Zmniejszenie produkcji o około 250 tysięcy sztuk rocznie, likwidacja linii produkcyjnych i masowe zwolnienia nawet 2 tysięcy osób, które mogą zacząć się już w najbliższych miesiącach - to realne konsekwencje przeniesienia produkcji Fiata Pandy z Polski do Włoch. Wyprowadzkę Pandy z Tychów do fabryki Pomigliano d'Arco pod Neapolem ostatecznie potwierdził 14 kwietnia dyrektor generalny koncernu, Sergio Marchionne prezentując nową strategię dla formy. Zgodnie z projektem "Fabbrica Italia", w 2014 roku liczba produkowanych we Włoszech fiatów wzrośnie z 650 tysięcy do 1,4 miliona.

Już w styczniu br. związkowcy z Fiat Auto Poland interweniowali pisemnie u wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o podjęcie rozmów z władzami koncernu. Bezskutecznie. Jest to korporacja prywatna, która decyduje o tym, gdzie będzie lokowała poszczególne modele - mówił wówczas w mediach Pawlak.

Odpowiedzialność za te skrajnie niekorzystne i niesprawiedliwe rozwiązania spada w stu procentach na rząd PO-PSL, który nie zrobił nic, aby ratować miejsca pracy w Tychach. Od ponad pół roku apelowaliśmy do rządu o podjęcie działań zmierzających do zachowania miejsc pracy w Tychach i produkcji nowego modelu Fiata Pandy w Polsce - napisali w wydanym 15 kwietnia oświadczeniu Bogusław Ziętek, szef Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" oraz Franciszek Gierot, przewodniczący związku w tyskim Fiacie.

Tylko jeden polski zakład koncernu Fiata wytwarza tyle, co pięć włoskich. Możliwości pozwalają na produkcję w Tychach 880 sztuk Fiata Panda dziennie. Co 40 sekund z tyskiej taśmy wyjeżdża gotowy samochód różnych modeli. W 2009 r. z taśmy tego zakładu zjechało 605 tys. 797 samochodów, czyli o 112 tys. 912 więcej niż rok wcześniej. Koszt uruchomienia produkcji modelu pod Neapolem kosztować będzie 30 mln euro. Część kosztów poniosą włoscy pracownicy Fiata, którym już zapowiedziano cięcia płac i dodatków socjalnych.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku