Gdańsk: Podziękujmy Renomie!

[2010-05-07 22:45:48]

Leszek, trzydziestokilkuletni mieszkaniec Gdańska wracał w nocy z piątku na sobotę z imprezy. Zapomniał o bilecie w autobusie. Czterej pracownicy firmy Renoma (prywatnego przedsiębiorstwa wynajętego przez władze miasta do kontrolowania biletów) zaczęli go bić i dusić. - Czy brak biletu to wystarczający powód do przemocy? - pytają gdańscy Młodzi Socjaliści. Czy prowizja za mandat to już dla kontrolerów za mało? Czy firma, w której kolejny raz powtarza się taka sytuacja powinna nadal mieć kontrakt z samorządem? Sprawą pobicia zajęła się już gdańska policja a Młodzi Socjaliści postanowili zorganizować demonstrację i przygotowali petycję w tej sprawie do prezydenta miasta.

To już nie pierwszy raz, gdy pracownicy tej firmy biją pasażerów - mówią trójmiejscy działacze - W imię czego? Większych zysków przedsiębiorstwa czy rozładowania własnej frustracji niskimi zarobkami? Musimy w tej sytuacji zaprotestować i zaproponować swój pomysł. Młodym Socjalistom chodzi o to, aby prywatną firmę zastąpiła komunalna spółka i aby wpływy z mandatów trafiały do publicznej kasy, a nie prywatnej kieszeni właścicieli Renomy. W celu spopularyzowania swojego postulatu stworzyli stronę www.Renomie-Podziekujmy.pl. Jednym z głównych argumentów jest to, że transport publiczny i tak jest dotowany przez miasto, a wpływy z biletów to niewielki odsetek kosztów. Trzeba więc po prostu skończyć z fikcją, że dzięki biletom mamy tramwaje oraz autobusy, i podobnie jak w wielu miastach zachodnioeuropejskich i skandynawskich wprowadzić całkowicie bezpłatną komunikację miejską. To przyniesie korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Przeczytasz o tym na stronie Free Public Transport.

Demonstracja sprzeciwu wobec przemocy kontrolerów Renomy planowana na dzisiaj została jednak przez Urząd Miasta Gdańska zakazana. Prezydentom Gdańska już wkrótce kończą się mandaty samorządowców. Proponujemy zatem, aby od listopada otwarcie rozpoczęli działalność w Renomie i tam zajęli się - również mandatami - napisali organizatorzy w specjalnym oświadczeniu, równocześnie dodając, że dostosują się do zakazu, ale zjawią się przed urzędem miasta, aby poinformować o zakazie przybyłych na planowaną demonstrację mieszkańców oraz złożyć petycję. Pomimo podanej przez megafon jednoznacznej informacji o odwołaniu zgromadzenia publicznego ze względu na zakaz, policja potraktowała osoby chcące złożyć petycję jako nielegalnych demonstrantów a ochrona nie chciała wpuścić kilkuosobowej delegacji z petycją.



Przypomnijmy: dwa lata temu, gdy miał miejsce równie bulwersujący przypadek pobicia, Młodzi Socjaliści zorganizowali kampanię informacyjną oraz demonstrację. Miasto wówczas również nie chciało rozmawiać o problemie, a rok temu odnowiło Renomie kontrakt po wygranym przez nią przetargu.

Alicja Szczypta


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku