Australia: Dzieci Aborygenów głodują

[2010-08-05 22:48:51]

Podczas kampanii wyborczej temat pokrzywdzonych przez los Aborygenów nie był w ogóle poruszany. Nic dziwnego, bo nie przyniosłoby to zbyt wielu głosów. Jednak w mijającym tygodniu przywódcy partii politycznych przemierzali kraj wzdłuż i wszerz, co pozwoliło im zetknąć się z szokującą prawdą: w odległych tubylczych społecznościach jednego z najbogatszych krajów świata dzieci głodują.

Sprawę nagłośnili pracownicy zajmujący się obroną praw dzieci. Powiedzieli oni, że sytuacja okazuje się na tyle zła, że niezbędna jest interwencja taka, jak pomoc międzynarodowa udzielana krajom Trzeciego Świata. Aktywiści zaapelowali o dostarczenie podstawowych produktów żywnościowych przez takie organizacje, jak Czerwony Krzyż czy Oxfam.

Jak podaje independent.co.uk, rząd Terytorium Północnego wszczął śledztwo, którego ostatecznym celem jest wzmocnienie systemu ochrony dzieci. Wysłuchano już wielu poruszających doniesień o dzieciach w odległych społecznościach, które bez opieki wałęsały się po nocy, lub zostały porzucone przez rodziców aktualnie znajdujących się w pijackim ciągu.

To właśnie na Terytorium Północnym rząd federalny Australii rozpoczął "interwencję", początkowo związaną z problemem wykorzystywania dzieci. Akcja ta rozpoczęła się trzy lata temu, za rządów konserwatywnego premiera Johna Howarda, a następnie była kontynuowana, w złagodzonej formie, przez jego laburzystowskiego następcę Kevina Rudda, który w 2008 roku przeprosił ludność aborygeńską za historyczna niesprawiedliwość i obiecał zmniejszyć różnicę pomiędzy czarnymi i białymi Australijczykami. Nierówności dotyczą zdrowia, oczekiwanej długości życia, wykształcenia i możliwości uzyskania pracy.

Niewiele się jednak zmieniło. Tubylcza ludność wciąż umiera 20 lat wcześniej niż jej biali odpowiednicy, a śmiertelność niemowląt rodzonych przez aborygeńskie matki jest dwukrotnie wyższa niż tych, które zostały powite przez inne Australijki.

Twierdzenia, że dzieci głodują lub "nie rozwijają się dobrze" zawarte są w materiałach przedłożonych prowadzącym śledztwo w mieście Darwin przez personel zajmujący się ochroną dzieci na Północnym Terytorium. Jego członkowie mówią, że środki przeznaczane dla tubylczych społeczności są "stanowczo nieadekwatne", a widok dzieci, które "nie rozwijają się dobrze" jest im dobrze znany. Proponują oni zwiększenie personelu, który aktualnie składa się z ośmiu osób zajmujących się 14 tysiącami ludzi, a także prowadzenie intensywnych lekcji bycia rodzicem dla uczniów w wieku 13 lat. Duża liczba młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat ma bowiem w tym rejonie co najmniej jedno dziecko.

Personel zajmujący się ochroną dzieci wezwał do dostarczenia żywności, ale także do uruchomienia programów, mających na celu rozwiązanie problemów: rodzicielstwa ubogich, biedy, przeludnienia, przemocy, narkotyków, alkoholizmu, hazardu itd. Skarżył się także na obciążenie biurokratycznymi procedurami, które sprawia, że więcej czasu musi spędzać przed komputerem niż z dziećmi i ich rodzinami.

Doświadczony pracownik społeczny Dan Baschiera powiedział prowadzącym dochodzenie, że personel chroniący dzieci pomimo całych lat nauki i szkoleń po kilku miesiącach pracy ulega wypaleniu zawodowemu. Zarzucił też rządowi Północnego Terytorium, że pozbawia system ochrony dzieci środków.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku