Wielka Brytania: Publikacje naukowców o produkcji żywności

[2010-08-16 14:59:57]

Brytyjskie The Royal Society opublikowało 16 sierpnia szereg artykułów naukowych, poświęconych problemowi wyżywienia w nadchodzących czterdziestu latach. Populacja Ziemi ma w połowie wieku przekroczyć 9 miliardów, co stanowi duże wyzwanie dla ludzkości już dziś zmagającej się z głodem i niedożywieniem. W dwudziestu jeden tekstach naukowcy, reprezentujący różne dyscypliny i różne kraje między innymi przedstawili propozycje produkowania żywności w innowacyjny sposób. Choć ogólne konkluzje zazwyczaj są takie, że problem nie jest nierozwiązywalny, to nie wszystkie artykuły są jednakowo optymistyczne.

John Beddington, naczelny naukowiec rządowy (na zdjęciu), wezwał w swoim tekście do rozwoju nowych technologii produkcji żywności. Połączenie zmian w klimacie (globalne ocieplenie), niedoboru wody i zwiększonej konsumpcji żywności może jednak doprowadzić do narastających problemów z dostarczeniem o 70 procent żywności więcej niż obecnie, trudnych do rozwiązania nawet pomimo stosowania modyfikacji genetycznej i nanotechnologii. Jednak zespół naukowców z Rothamsted, największego ośrodka badań rolniczych w Wielkiej Brytanii, sugeruje, że dodatkowy dwutlenek węgla w powietrzu, związany z globalnym ociepleniem, a także używanie lepszych nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, mogą doprowadzić do potężnego wzrostu wydajności produkcji rolnej i redukcji zużycia wody.

Jak donosi guardian.co.uk, w artykule Keith Jaggard i współpracowników znajdujemy taką prognozę: Producenci roślin prawdopodobnie będą w stanie znacząco zwiększyć plony w środowiskach wzbogaconych w CO2 w przyszłości... Jest duża różnica pomiędzy plonami możliwymi a tymi dostarczanymi... ale jeśli się ona zmniejszy, to istnieje dobra perspektywa, że produkcja upraw rolnych zwiększy się o około 50 procent do 2050 roku bez dodatkowej ziemi.

W artykułach rozważane są nie wymagające wysokich technologii sposoby pozyskania żywności. Jednym z nich jest możliwe ograniczenie jej marnowania. Obecnie 30-40 procent jedzenia jest marnowane. W krajach rozwijających się można by temu zapobiec poprzez stworzenie lepszych pomieszczeń i urządzeń do jej przechowywania. W krajach bogatych wystarczyłoby, żeby supermarkety i konsumenci kupowali tylko to, czego potrzebują; nadwyżki nie byłyby wtedy wyrzucane. Także wyśrubowane normy żywności (dotyczące np. rozmiaru i kształtu warzyw) sprawiają, że nie spełniające ich płody rolne są niszczone lub nie są zbierane z pól, co w świecie dotkniętym głodem i niedożywienie wydaje się nieracjonalne i niemoralne.

Jednak mogą być konieczne także zupełnie nowatorskie rozwiązania. Rosnący gwałtownie popyt na mięso i nabiał w Azji i Afryce subsaharyjskiej może sprawić, że tradycyjne sposoby hodowli zwierząt okażą się niewystarczające. Jak sugeruje Philip Thornton z the International Livestock Research Institute w Nairobi, radykalna transformacja sposobów produkcji mleka i mięsa może być możliwa dzięki produkcji sztucznego mięsa i nanotechnologii. Ta druga jest pomocna w leczeniu zwierząt hodowlanych. Natomiast aby wyżywić populację ludzką o połowę większą niż obecna, może być konieczna produkcja sztucznego mięsa w gigantycznych kadziach.

Zdaniem zespołu brytyjskich i południowoafrykańskich ekonomistów do rozwiązania problemów żywnościowych potrzebne są wspólne badania w zakresie rolnictwa, które doprowadzą do następnej zielonej rewolucji. Przeszkodę w jej przeprowadzeniu może jednak stanowić działalność siedmiu międzynarodowych korporacji, na czele z Monsanto, które zdominowały obszar globalnych technologii. Gromadząc własność intelektualną na wielką skalę, firmy te stawiają instytucje publiczne i międzynarodowe w gorszej pozycji.

Inne artykuły wskazują na konieczność uniezależnienia się produkcji żywności od energii uzyskiwanej z ropy naftowej i innych kopalnych źródeł energii. Pojawiła się także głosy, że rozwiązanie problemów żywnościowych wymaga zmian społecznych i politycznych.

Artykuły stanowią część rządowego projektu badań nad przyszłością globalnego przemysłu żywieniowego. Końcowy raport zostanie opublikowany jeszcze w tym roku, przez konferencją na temat klimatu organizowaną przez ONZ w Cancun w Meksyku.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku