Hiszpania: Zmarł Carlos Hugo de Borbón-Parma

[2010-08-29 16:46:17]

18 sierpnia w Barcelonie zmarł na raka prostaty Carlos Hugo de Borbón-Parma, głowa książęcej rodziny Burbonów-Parmeńskich, karlistowski pretendent do tronu Hiszpanii oraz twórca lewicowej Partii Karlistowskiej (Partido Carlista). Jego pogrzeb odbył się 28 sierpnia w Parmie we Włoszech.

Carlos Hugo urodził się 8 kwietnia 1930 roku w Paryżu jako syn Xaviera, tytularnego księcia Parmy, i jego żony Madeleine de Bourbon-Busset. 28 czerwca 1963 roku wyrokiem sądu we francuskim La Seine, zmienił imię na Charles Hugues i został obywatelem Francji. Od 1980 roku był również naturalizowanym obywatelem Hiszpanii. W 1964 roku wziął ślub z holenderską księżniczką Irene Oranje-Nassau (rozwiedli się w 1981 roku).

W 1972 roku został przywódcą ruchu karlistów, który początkowo odwoływał się do poglądów konserwatywnych, prokatolickich i antydemokratycznych. Carlos Hugo zapoczątkował reformę ruchu i stworzył Partię Karlistowską, odwołującą się do ideałów socjalizmu samorządowego (socialismo autogestionario) i postulującą powstanie monarchii socjalistycznej (monarquía socialista). III Kongres PC w 1972 roku określił partię jako masową, klasową, demokratyczną, socjalistyczną, federalistyczną i monarchistyczną. Zmian tych nie zaakceptowała Tradycjonalistyczna Wspólnota Karlistowska (Comunión Tradicionalista Carlista), która uznała Carlosa Hugona za zdrajcę.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

USA – REWOLTA PRZECIW RASIZMOWI I POLICYJNEJ PRZEMOCY
3 czerwca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

4 czerwca:

1844 - Bunt tkaczy śląskich.

1855 - W Paryżu zmarł Jan Alcyato, polski publicysta, uczestnik powstania listopadowego, członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, jeden z organizatorów rewolucji krakowskiej.

1912 - Massachusetts jako pierwszy amerykański stan wprowadziło płacę minimalną.

1913 - Brytyjska sufrażystka Emily Davison wpadła pod konia prowadzonego przez króla Jerzego V w trakcie gonitwy Derby. W wyniku odniesionych obrażeń zmarła 4 dni później.

1968 - Zmarł Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof i polityk, którego seminarium o Heglu ukształtowało wiele wybitnych postaci, m.in.: Bataille, Breton, Lacan i Merleau-Ponty.

1971 - W Budapeszcie zmarł György Lukács, filozof marksistowski i historyk literatury, estetyki, działacz ruchu robotniczego.

2008 - Z powodu awarii systemu chłodzenia w elektrowni jądrowej Krško (Słowenia) Komisja Europejska ogłosiła alarm atomowy.


 
Lewica.pl na Facebooku