Francja: Masowe protesty przeciwko zmianom w emeryturach

[2010-09-24 17:42:44]

We Francji 23 września przeciwko planowanej przez rząd Nicolasa Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało co najmniej 997 tysięcy ludzi. Tak szacuje ministerstwo spraw wewnętrznych i byłby to spadek w porównaniu z 1,2 miliona protestujących 7 września. Jednak według największego związku zawodowego - CGT, w demonstracjach wzięły udział 3 miliony ludzi protestujących przeciwko polityce Sarkozy’ego.

Mniej niż połowa linii metra w Paryżu kursowała normalnie, a wiele lotów z i na francuskie lotniska zostało odwołanych, ale rząd uznaje za swój sukces fakt, że strajkowało mniej pracowników niż poprzednio. Sieć transportu RATP doniosła, że tylko 16 procent strajkowało, podczas gdy 7 września - 22 procent.

Jak donosi guardian.co.uk, z kilku sondaży opinii publicznej wynika, że strajk popiera większość ludzi we Francji. Ogłoszone w dzienniku 23 września "Libération" rezultaty jednego z nich wskazują na to, że 63 procent Francuzów deklaruje bycie po stronie protestów, a 45 procent jest zbuntowanych przeciw obecnej sytuacji społeczno-politycznej.

Wielu spośród uczestników protestów postrzega prawicowy rząd jako zbytnio ulegający bogatym i próbującym obciążyć biednych konsekwencjami recesji spowodowanej przez ekscesy w sektorze bankowym.

Ustawa o emeryturach, promowana przez Sarkozy’ego jako najważniejsza w tym roku reforma, przeszła już przez niższą izbę parlamentu – Zgromadzenie Narodowe, a teraz prawdopodobnie zostanie zatwierdzona przez Senat. Przewiduje ona m.in.: wydłużeniu wieku emerytalnego z 60 do 62 lat, osiągnięcie pełnych uprawnień emerytalnych w wieku 67, a nie - jak obecnie - 65 lat, a także wydłużenie okresu składkowego potrzebnego do otrzymywania pełnej emerytury z 40,5 roku do 41,5 roku w 2020 roku.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 września:

1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.

1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,

1936 - PPS, Bund i klasowe związki zawodowe wygrały wybory do Rady Miejskiej Łodzi.

1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".

2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.


?
Lewica.pl na Facebooku