Boni: Emerytury jeszcze bardziej uzależnić od kaprysów rynku

[2010-10-24 03:32:17]

Zespół ministra Michała Boniego przygotował projekt zmian systemu emerytalnego, zgodnie z którym już za niespełna dwa lata Polacy będą oszczędzać na emerytury w dwóch specjalnych subfunduszach – ostrzej grającym na giełdzie dla młodszych i bezpieczniejszym dla starszych. Mają one powstać w miejsce istniejących dzisiaj OFE.

Pierwszy fundusz – dynamiczny (A) – będzie mógł inwestować w akcje giełdowych spółek aż do 85 proc. ulokowanych w nim środków, w tym 15 proc. w zagraniczne. Trafiałyby do niego osoby rozpoczynające pracę.

Dla ludzi starszych powstanie subfundusz przedemerytalny (C). Kiedy Polacy i Polki ukończą 55 lat, zgromadzone przez nich oszczędności będą przenoszone tam stopniowo co pół roku. Na wniosek klienta możliwe będzie przyspieszenie lub opóźnienie tego procesu o pięć lat. Ten subfundusz będzie mógł inwestować w akcje maksymalnie 15 proc. środków, a za resztę kupi obligacje.

Pieniądze osób, które dzisiaj są w OFE, trafią do tymczasowego subfunduszu (B) i będą stopniowo – w zależności od ich wieku – przenoszone do dwóch pozostałych. Subfundusz będzie mógł inwestować w akcje najwyżej 45 proc. środków.

Zmieni się też wysokość opłat pobieranych przez towarzystwa emerytalne. Zmniejszy się prowizja od składki, która dzisiaj wynosi 3,5 proc. W subfunduszu A nie będzie mogła być wyższa niż 2,8 proc., a w B – nie większa niż 2,1 proc. Pojawi się jednak dodatkowa opłata solidarnościowa. Wyniesie ona 2 proc. od każdej nowo zarobionej dla członka złotówki. Te pieniądze zatrzymają towarzystwa emerytalne jako swój zysk.

Rząd chce też zakazać akwizytorom przenoszenia ludzi z jednego funduszu do drugiego. Zakaz przenoszenia klientów z funduszu do funduszu zacznie obowiązywać za dwa lata. Wówczas przenieść będziemy mogli się jedynie drogą e-mailową, telefoniczną lub listowną. Zniesione zostaną opłaty za zmianę funduszu przed upływem dwóch lat. Akwizytorom, którzy złamią zakaz, będzie groził milion złotych kary.

Rząd chciałby, aby zmiany weszły w życie od 1 lipca 2012 r.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku