Bierne palenie zabija 600 tysięcy ludzi rocznie

[2010-11-26 17:15:34]

Pierwsze ogólnoświatowe badania nad skutkami biernego palenia wykazało, że co roku jest ono przyczyną 600 tysięcy zgonów. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jedna trzecia z niech to dzieci.

Z badania, które przeprowadzono w 192 krajach wynika, że bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, zwiększając ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt, zapalenia płuc i astmy. Pod wpływem biernego palenia wzrasta także zachorowalność na choroby serca, układu oddechowego i na nowotwór płuc.

W badaniu przeanalizowano częstość występowania konkretnych chorób i liczby ludzi narażonych na wdychanie dymu wydychanego przez palaczy w poszczególnych obszarach. Szczególny niepokój WHO wzbudziła szacunkowa liczba 165 tys. dzieci, które umierają rocznie na związane z dymem tytoniowym infekcje dróg oddechowych - głównie w Południowo-Wschodniej Azji i Afryce, przede wszystkim w domu rodzinnym. Płuca tych dzieci, nawet jeśli ich właściciele nie zachorują, rozwijają się także wolniej niż płuca dzieci, które wychowują się w domach, w których się nie pali tytoniu.

Bierne palenie uznano za przyczynę 379 tys. zgonów na choroby serca, 165 tys. - na choroby układu oddechowego, 36900 - na astmę i 21400 - na raka płuc (w skali roku). Największa liczba ludzi narażona na bierne palenie mieszka w Europie i Azji, a najniższe odsetki - w obu Amerykach, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i w Afryce.

Jak podaje bbc.co.uk, badanie wykazało także, że bierne palenie wywiera duży wpływ na zdrowie i życie kobiet, zabijając ich 281 tys. rocznie. W niektórych rejonach świata kobiety są narażone na wdychanie dymu tytoniowego z prawdopodobieństwem o co najmniej 50 proc. wyższym niż mężczyźni.

Badacze wskazują na ograniczenia badań, w tym na niepewność odnośnie danych na temat zdrowia i luki w danych, dotyczących ekspozycji na bierne palenie. W artykule w naukowym czasopiśmie medycznym "Lancet" dr Heather Wipfli z Uniwersytetu Południowej Kalifornii i jej współpracownicy napisali: Istnieją dobrze znane niepewności w oszacowaniach obciążenia chorobami. Jednak nie ma wątpliwości, że 1,2 mld palaczy na świecie naraża miliardy niepalących na pośrednie palenie, rodzaj skażenia powietrza w pomieszczeniach, które powoduje choroby.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku