Wrocław: Konferencja naukowa o islamofobii jako nowej formie rasizmu

[2010-12-02 19:39:03]

Islamofobia stanowi nowy, wciąż niedookreślony fenomen społeczny. Fenomen, który można zaobsereować nie tylko na zachodzie Europy, ale także i w Polsce. Potwierdzają to wydarzenia z pierwszej połowy bieżącego roku, w tym między innymi budowa centrum islamskiego w Warszawie oraz protesty, które towarzyszą tej inicjatywie, uaktywnienie się kuriozalnego (mieszanina sentymentów pro-oświeceniowych, ateistycznych, ultranacjonalistycznych oraz religijnych), ale bardzo konsekwentnego i aktywnego, nurtu islamofobicznego, trudności Joanny Rajkowskiej z finalizacją „projektu minaret" w Poznaniu, postawa solidarności – wśród niektórych środowisk ideologicznych – z najnowszymi decyzjami i aktami legislacyjnymi podejmowanymi w niektórych państwach Unii Europejskiej w imię „uporania się z problemem społeczeństwa wielokulturowego, który jako projekt polityczno-społeczny okazał się fiaskiem” – jak to zostało niedawno ogłoszone przez panią Kanclerz Niemiec, Angelę Markel - piszą organizatorzy konferencji "Analizując islamofobię. Nowe formy dyskryminacji w społeczeństwach demokratycznych?", która odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu.

Udział w konferencji zapowiedzieli ludzie nauki i dziennikarze, a wśród nich Prof. dr hab. Leszek Koczanowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, który wygłosi wykład: Konflikt, dialog, demokracja, dr Mariusz Turowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, który będzie mówił o islamofobii jako nowym rasizmie., imam dr Ali Abi Issa z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego opowie o problemach metodologicznych w badaniach nad islamem a dr Mariusz Marszewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza będzie omawiał problemy islamofobii w Rosji. Profesor Bruno Drwęski z Narodowego Instytutu Języków i Cywilizacji Wschodnich w Paryżu wygłosi wykład "Francuska debata o tożsamosci narodowej – Problem cywilizacyjny czy ucieczka od problemów społecznych?".

Wśród innych gości będą między innymi redaktor miesięcznika Le Monde diplomatique Przemysław Wielgosz, dr Monika Bobako z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Aleksandra Wilczura z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marcin Starnawski z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Julian Jeliński z Uniwersytetu Wrocławskiego, Ewa Jupowiecka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i Dorota Grobelna, kuratorka projetku „Minaret”. Konferencja zostanie wzbogacona prezentacją twórczości artystycznej Joanny Rajkowskiej.

Jak piszą organizatorzy, celem konferencji „Analizując islamofobię” będzie zarówno próba zdefiniowania charakteru bieżących nurtów i „sytuacji”, które można określić mianem islamofobicznych, z tłem w postaci geografii polityczno-społeczno-kulturowych Polski i Europy, jak i refleksja nad szerszym kontekstem dla procesów kształtowania się ideologii i postaw antymuzułmańskich na świecie, które zdaniem niektórych badaczy stanowią przykład nowej formy rasizmu.

Organizatorem konferencji jest Instytut Studiów nad Islamem. Jest to to inicjatywa polskich środowisk muzułmańskich oraz przedstawicieli świata akademickiego na rzecz badań i popularyzacji wiedzy o islamie w Polsce. Instytut ma w planie finansowanie projektów badawczych, publikowanie książek, organizowanie konferencji i wykładów.

W celu zapoznania się z innymi projektami podejmowanymi w ramach ISNI można odwiedzić stronę internetową insytutu www.isni.pl.

Konferencja odbędzie się 10 grudnia 2010 roku we Wrocławiu, na ul. Szewskiej 36 w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego w sali 208, w godzinach 10:00 - 18:00

Bartłomiej Zindulski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 listopada:

1889 - Brazylia stała się republiką.

1895 - W Warszawie urodził się Antoni Słonimski, polski poeta, felietonista, dramatopisarz, satyryk, krytyk teatralny i działacz społeczny związany PPS.

1961 - W Londynie powstała organizacja Amnesty International.

1978 - W Nowym Jorku zmarła Margaret Mead, amerykańska socjolog, badaczka zajmująca się antropologią kulturową.

1987 - Podpisanie deklaracji założycielskiej reaktywowanej Polskiej Partii Socjalistycznej.

1988 - Palestyńska Rada Narodowa jednostronnie proklamowała powstanie państwa palestyńskiego.

2000 - Japonia: Mizuho Fukushima została szefową Partii Socjaldemokratycznej.

2002 - Hu Jintao został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin.

2012 - Xi Jinping został sekretarzem generalnym KPCh.


?
Lewica.pl na Facebooku