Sejm przyjął nowy kodeks wyborczy

[2010-12-06 12:24:39]

3 grudnia Sejm jednogłośnie (430 głosów za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się) przyjął nowy kodeks wyborczy, który zawiera ujednolicone przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów. Z dniem wejścia w życie kodeksu wyborczego (1 lutego 2011 r.) moc prawną utraci ordynacja o wyborze prezydenta, ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, ordynacja do Sejmu i Senatu, o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta oraz ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Kodeks w dużej mierze opiera się na dotychczasowych regulacjach prawnych ordynacji wyborczej, jednak wprowadza też istotne zmiany.

Najważniejsza zmiana przewidywana przez projekt kodeksu - dotycząca wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu - została odrzucona. Nie przyjęto również zmian, nawiązujących do przegłosowanej tego samego dnia ustawy parytetowej, zakładających wymóg, by na pierwszych trzech miejscach na listach wyborczych było po co najmniej jednym przedstawicielu obu płci i, by na pierwszych pięciu miejscach było po co najmniej dwóch przedstawicielach obu płci.

Ostatecznie uchwalony kodeks wyborczy, jako nowość, wprowadza m.in. okręgi jednomandatowe w gminach liczących do 40 tys. w wyborach samorządowych (obecnie w gminach do 20 tys. mieszkańców radni są wybierani w wyborach większościowych, ale w okręgach wielomandatowych), fakultatywną możliwość zarządzenia wyborów dwudniowych, nowe godziny głosowania we wszystkich rodzajach wyborów (od godz. 7.00 do 21.00), ułatwioną, korespondencyjną formę oddania głosu dla wyborców przebywających zagranicą, jak również karty wyborcze przygotowane specjalnie dla osób niewidomych w języku Braille'a (niewidomi musieli dotychczas korzystać z pomocy pełnomocnika przy oddawaniu głosu).

Po wejściu w życie kodeksu wyborczego do każdego wyborcy mają być dostarczane informacje o wszystkich rodzajach wyborów, ich terminach, miejscu lokali wyborczych oraz instrukcje dotyczące oddawania ważnego głosu.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 października:

1923 - Początek kilkunastudniowego strajku kolejarzy krakowskich.

1923 - W Hamburgu wybuchło powstanie robotnicze pod przywództwem KPD.

1929 - James Scullin został premierem laburzystowskiego rządu Australii.

1936 - W Hiszpanii utworzono Brygady Międzynarodowe.

1953 - Laos ogłosił niepodległość.

1963 - Państwa członkowskie RWPG powołały Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej.

1964 - Jean-Paul Sartre uhonorowany literacką Nagrodę Nobla.

1971 - W Holandii powstała Partia Socjalistyczna (SP).

1983 - W RFN ponad milion osób wzięło udział w protestach przeciwko zbrojeniom atomowym.

1990 - W Paryżu zmarł Louis Althusser, francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.

2002 - W Niemczech utworzono drugi rząd Gerharda Schrödera.

2011 - Założono centrolewicową partię polityczną Pozytywna Słowenia.

2020 - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP, co wywołało protesty osób niezgadzających się z tym wyrokiem.


?
Lewica.pl na Facebooku