Polscy i w³oscy zwi±zkowcy wspólnie w obronie pracowników Fiata

[2011-01-18 14:17:16]

Dwa lewicowe zwi±zki zawodowe - polski Wolny Zwi±zek Zawodowy "Sierpieñ 80" i w³oski zwi±zek zawodowy metalowców FIOM upomnia³y siê o prawa pracownicze zatrudnionych w koncernie motoryzacyjnym Fiat. Potrzebne s± wspólne akcje zwi±zkowe - uznali 17 stycznia na konferencji prasowej w Katowicach Bogus³aw Ziêtek - przewodnicz±cy WZZ "Sierpieñ 80", Franciszek Gierot - szef "Sierpnia 80" w Fiat Auto Poland w Tychach oraz szef turyñskiego oddzia³u FIOM Giorgio Airaudo (wszyscy trzej na zdjêciu).

Sytuacja w fabrykach Fiata jest fatalna i to niezale¿nie w jakim kraju. Plan koncernu dla Fiata Mirafiori w Turynie przewiduje m.in. ograniczenie prawa do tzw. dzikiego strajku, surow± walkê z absencj±, wzrost obowi±zkowych godzin nadliczbowych z 40 do 120 rocznie i skrócenie przerwy na ka¿dej zmianie o 10 minut. Fiat chce te¿, by pracownicy wybierali tylko te zwi±zki, które zgadzaj± siê z jego polityk±. To ograniczenie wolno¶ci, na które co najmniej po³owa pracowników we W³oszech nie wyra¿a zgody - wskaza³ w Katowicach w³oski zwi±zkowiec.

Dobrze nie dzieje siê i w Fiat Auto Poland. Po akcji zmuszania pracowników do wypisywania wniosków o urlopy bezp³atne oraz zmuszaniu ich do wypisywania siê ze zwi±zków zawodowych, teraz ukaza³a siê specjalna instrukcja skierowana do s³u¿b zak³adu oceniaj±cych przydatno¶æ pracowników. ¯adnego znaczenia nie maj± rzeczywiste umiejêtno¶ci robotnika, a odgórnie narzucone normy, wed³ug których ogó³em musi byæ (!) 15 proc. pracowników najs³abszych (ok. 1000 osób), 60 proc. ¶rednich i 25 proc. najlepszych. Na konferencji prasowej przedstawiono tak¿e nagrania d¼wiêkowe, na których s³ychaæ jak kierownik mówi do pracownika: dyrekcja prowadzi wojnê z "Sierpniem 80". Zdaniem zwi±zku, pracodawca robi wszystko, by ta organizacja utraci³a status reprezentatywnego zwi±zku zawodowego.

Fiat postanowi³ zastosowaæ model amerykañski, w którym pracownik nie ma ¿adnych praw - stwierdzi³ Bogus³aw Ziêtek. Przewodnicz±cy zaznaczy³, ¿e wspó³praca z FIOM-em da³a polskim zwi±zkowcom wiedzê co do rzeczywistych zamiarów koncernu wobec w³oskich fabryk Fiata, polegaj±cych m.in. na redukcji uprawnieñ pracowniczych.

Zwi±zkowcy zaapelowali na koniec do Generalnego Inspektora Pracy o ponown± kontrolê prowadzon± przez innych ni¿ w ostatnich latach inspektorów.

Nagranie: Jonkis

Nagranie: Linia D

Patryk Kosela


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca

Wiêcej og³oszeñ...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na ³amach "Le Semeur" u¿y³ terminu "socialisme".

1883 - Urodzi³ siê José Clemente Orozco, meksykañski malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowi±ca mniejszo¶æ na IX zje¼dzie PPS utworzy³a PPS Frakcjê Rewolucyjn±.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodzi³ siê Aleksander Ma³achowski, dzia³acz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarsza³ek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo uniewa¿nienia 11 list Centrolewu uzyska³ on 17% poparcia.

1937 - Urodzi³ siê Karol Modzelewski, historyk, lewicowy dzia³acz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) zosta³ prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmar³ John Rawls, amerykañski filozof polityczny, jeden z najbardziej wp³ywowych my¶licieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku