Komunistyczna Partia Polski o sytuacji PKP

[2011-01-20 16:32:43]

15 stycznia podczas II Plenum Komunistycznej Partii Polski ugrupowanie to przyjęło stanowisko w sprawie obecnej sytuacji Polskich Kolei Państwowych.

Zdaniem KPP przyczyną takiego stanu rzeczy jaki mamy na PKP są długoletnie zaniedbania i świadome działania podjęte na początku tzw. "przemian ustrojowych", których celem było przejęcie transportu towarowego przez powstające prywatne przedsiębiorstwa transportu drogowego.

Rozbicie spójnego organizmu gospodarczego na pseudo-konkurujące ze sobą spółki, dało taki sam efekt jak w innych firmach - lawinowy wzrost biurokracji, kosztów utrzymania zarządów i spadek efektywności zarządzania. To szczególnie jest widoczne w świadczących usługi publiczne PKP - czytamy w stanowisku partii.

Sposobem na sytuacji w kolejnictwie, jak wskazują działacze Komunistycznej Partii Polski, jest ponowna integracja firmy pod sprawnym zarządem i znaczne zwiększenie szybkości i jakości połączeń kolejowych tak aby dojazd koleją był znacząco szybszy, dogodniejszy i wygodniejszy od transportu samochodowego. Jak podkreślają komuniści takie zmiany nie mogą obyć się bez pomocy państwa.

KPP wskazuje, że degradacja kolei w Polsce rozpoczęła się już na początku transformacji ustrojowej i nie jest ona winą konkretnego rządu czy osoby, zaś polityka faworyzowania transportu samochodowego nad kolejowym doprowadziła do likwidacji tysięcy kilometrów linii kolejowych (około 6 tys. od 1990 r.) i pogorszenia stanu pozostałych, dewastacji dworców, zmniejszenia liczebności i pogorszenia stanu technicznego taboru kolejowego, a tym samym niemal całkowitej likwidacji krajowego przemysłu kolejowego. Dodają, że polityka w zakresie kolei zmierza w konsekwencji do ich prywatyzacji.

Komunistyczna Partia Polski takiej polityce się przeciwstawia. Żądamy konsolidacji kolei w jeden organizm gospodarczy pod sprawnym nadzorem skarbu państwa bez zbędnego balastu biurokracji i rozrośniętych obecnie ponad zdrowy rozsądek struktur zarządczych. Kolej powinna ponownie stać się dobrem powszechnym o standardzie odpowiadającym wymogom rozwiniętego społeczeństwa. Obowiązkiem państwa powinno być rozwijanie komunikacji publicznej - w tym kolejowej w szczególności - gdyż jest to transport tani, efektywny i ekologiczny. Będziemy bronić kolei państwowych pod hasłem: "Sprawna kolej ważniejsza niż autostrady" i "Tiry na tory" - pisze ugrupowanie w zakończeniu dokumentu.

Pełna treść uchwały dostępna jest tutaj.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 czerwca:

1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.

1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.

1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.

1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.

1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.

1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.

2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.

2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.


?
Lewica.pl na Facebooku