W³ochy: Protesty przeciwko Berlusconiemu

[2011-02-05 18:24:15]

5 lutego we Florencji w³oskie rodziny z dzieæmi protestowa³y przeciwko premierowi Silvio Berlusconiemu, uwik³anemu w skandal obyczajowy i objêtemu ¶ledztwem w sprawie prostytucji w jego domu. "W³ochy to nie burdel" - takie has³o otwiera³o pochód trzech tysiêcy osób, który przeszed³ florenckimi ulicami. Inicjatorami protestu byli rodzice, którzy umówili siê za po¶rednictwem portalu spo³eczno¶ciowego Facebook. Podobnie jak podczas manifestacji 29 stycznia kobiety mia³y w rêkach patelnie i garnki, w które uderza³y drewnianymi ³y¿kami. Przybyli te¿ dzia³acze i sympatycy partii lewicowych, ale - zgodnie z wymogiem demonstracji, maj±cej charakter obywatelskiego protestu - bez sztandarów i logo swych ugrupowañ.

Jak poda³a Polska Agencja Prasowa, protestowano tak¿e w Mediolanie, gdzie w hali sportowo-koncertowej odby³ siê wiec ruchu Wolno¶æ i Sprawiedliwo¶æ, którego honorowym prezesem jest by³y przewodnicz±cy w³oskiego Trybuna³u Konstytucyjnego Gustavo Zagrebelsky. By³a to pierwsza wielka manifestacja intelektualistów przeciwko Berlusconiemu. Na telebimach ustawionych wokó³ hali obserwowa³y j± t³umy ludzi. Jednym z mówców by³ pisarz Umberto Eco, który pyta³: Jak mo¿na byæ rz±dzonym przez schizofrenika?, a szefa rz±du nazwa³ "satyrem". Wyrazi³ te¿ opiniê, ¿e w³oskiego premiera i prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka ³±czy jedna przywara: nie chc± odej¶æ.

Roberto Saviano (na zdjêciu), 30-letni autor bestsellerowej powie¶ci o w³oskiej mafii pt. "Gomorra" powiedzia³ podczas wiecu: S± W³ochy, które maj± prawo i obowi±zek wyst±piæ i zabraæ g³os; W³ochy, które wierz± w zasady, w praworz±dno¶æ, które wierz± to, ¿e nie jest normalne mieæ premiera, który w szponach starczej obsesji seksualnej p³aci nieletnim, oszukuje pañstwo i ucieka przed sêdziami (...) To nieprawda, ¿e Berlusconi robi to, co wszyscy chcieliby robiæ. Wezwa³ do sprzeciwu wobec wizerunku W³och jako kraju "ujarzmionego i skorumpowanego".

Jaros³aw Klebaniuk


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca

Wiêcej og³oszeñ...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na ³amach "Le Semeur" u¿y³ terminu "socialisme".

1883 - Urodzi³ siê José Clemente Orozco, meksykañski malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowi±ca mniejszo¶æ na IX zje¼dzie PPS utworzy³a PPS Frakcjê Rewolucyjn±.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodzi³ siê Aleksander Ma³achowski, dzia³acz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarsza³ek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo uniewa¿nienia 11 list Centrolewu uzyska³ on 17% poparcia.

1937 - Urodzi³ siê Karol Modzelewski, historyk, lewicowy dzia³acz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) zosta³ prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmar³ John Rawls, amerykañski filozof polityczny, jeden z najbardziej wp³ywowych my¶licieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku