Klub Dyskusyjny LA o systemie emerytalnym
[2011-02-07 12:24:00]
![]() Patronat medialny nad Klubem objęły Lewica.pl, "Przegląd Anarchistyczny" oraz "Le Monde Diplomatique - edycja polska". Prelegenci, członkowie LA, przedstawili dwa modele systemów emerytalnych - kapitałowy i repartycyjny. Do 1999 roku w Polsce obowiązywał system czysto repartycyjny, czyli oparty na roli państwa i finansowania emerytur emerytów ze składek osób pracujących. Według danych system ten wbrew opiniom części komentatorów był w 90-95 proc. wydajny. Główne koszty budżetowe generowały grupy których emerytury były finansowane z podatków (m.in. służ mundurowych, rolników, sędziów). Polska reforma była wzorowana na chilijskiej, opartej o fundusze emerytalne. Była wynikiem między innymi zaleceń Banku Światowego, do których poza Polską zastosowały się jedynie nieliczne kraje. Na reformie stracić najbardziej miały osoby najbiedniejsze i średnio zarabiające. Według danych statystycznych w ich przypadku stopa zastąpienia (wysokość emerytury względem ostatniego wynagrodzenia) spadła. OFE zaczęły również pobierać wysokie opłaty administracyjne. Według Komisji Nadzoru Finansowego w latach 1999-2008 pobrały one na ten cel ze składek 10,6 mld zł. Fikcją okazało się powszechne ubezpieczenie w dobrowolnym III filarze. Zdecydowało się na nie jedynie ok. 5 proc. uprawnionych. Omówiona została również rządowa propozycja polegająca na przeniesieniu części funduszy z OFE do ZUS. Jednocześnie daje ona OFE możliwość bardziej ryzykownej gry giełdowej, opartej w większym stopniu o akcje, a mniej obligacje skarbowe. Zniesione mają być również niektóre ograniczenia prowizji pobieranych przez OFE od zgromadzonego kapitału. W dyskusji pojawiły się głosy, że żaden z systemów nie jest do końca dobry. Kapitałowy pogłębia podziały społeczny, natomiast oparty o ZUS jest zbyt scentralizowany i ze względu na procesy demograficzne nieefektywny. Obecni byli zgodni co do tego, że utrzymana powinna być przymusowość uczestnictwa w systemie ubezpieczeń emerytalnych, ponieważ gwarantuje to, że nie załamie się on,ponieważ będzie miał regularny dopływ funduszy. Uczestnicy spotkania podkreślali, że wbrew propagandzie system emerytalny musi mieć dopływ finansów, ponieważ w innej sytuacji się nie utrzyma. Jako alternatywy przedstawiono między innymi propozycję Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zmierzającą do tego aby obywatele mogli wybierać między ZUS a OFE, a także kasy samopomocowe - mechanizm dobrowolny i zdecentralizowany dający płatnikom składek możliwość decydowania o zarządzaniu nimi. Przedstawiona na spotkaniu prezentacja oraz obszerna relacja zostaną wkrótce zamieszczone na stronie KDLA Kolejne spotkanie Klubu ma się odbyć w ostatnią sobotę lutego i będzie początkiem cyklu spotkań dotyczących zagadnień związanych z pracą. Mówcami będą na nich zajmujący się tematem eksperci (związkowcy, socjologowie, autorzy opracowań). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
?