Klub Dyskusyjny LA o systemie emerytalnym

[2011-02-07 12:24:00]

5 lutego w Warszawskim Centrum Społecznym Młodych Socjalistów odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane przez Klub Dyskusyjny Lewicowej Alternatywy. Dotyczyło ono systemu emerytalnego oraz dyskusji toczącej się obecnie wokół otwartych funduszy emerytalnych.

Patronat medialny nad Klubem objęły Lewica.pl, "Przegląd Anarchistyczny" oraz "Le Monde Diplomatique - edycja polska".

Prelegenci, członkowie LA, przedstawili dwa modele systemów emerytalnych - kapitałowy i repartycyjny.

Do 1999 roku w Polsce obowiązywał system czysto repartycyjny, czyli oparty na roli państwa i finansowania emerytur emerytów ze składek osób pracujących. Według danych system ten wbrew opiniom części komentatorów był w 90-95 proc. wydajny. Główne koszty budżetowe generowały grupy których emerytury były finansowane z podatków (m.in. służ mundurowych, rolników, sędziów).

Polska reforma była wzorowana na chilijskiej, opartej o fundusze emerytalne. Była wynikiem między innymi zaleceń Banku Światowego, do których poza Polską zastosowały się jedynie nieliczne kraje.

Na reformie stracić najbardziej miały osoby najbiedniejsze i średnio zarabiające. Według danych statystycznych w ich przypadku stopa zastąpienia (wysokość emerytury względem ostatniego wynagrodzenia) spadła.
OFE zaczęły również pobierać wysokie opłaty administracyjne. Według Komisji Nadzoru Finansowego w latach 1999-2008 pobrały one na ten cel ze składek 10,6 mld zł.

Fikcją okazało się powszechne ubezpieczenie w dobrowolnym III filarze. Zdecydowało się na nie jedynie ok. 5 proc. uprawnionych.

Omówiona została również rządowa propozycja polegająca na przeniesieniu części funduszy z OFE do ZUS. Jednocześnie daje ona OFE możliwość bardziej ryzykownej gry giełdowej, opartej w większym stopniu o akcje, a mniej obligacje skarbowe. Zniesione mają być również niektóre ograniczenia prowizji pobieranych przez OFE od zgromadzonego kapitału.

W dyskusji pojawiły się głosy, że żaden z systemów nie jest do końca dobry. Kapitałowy pogłębia podziały społeczny, natomiast oparty o ZUS jest zbyt scentralizowany i ze względu na procesy demograficzne nieefektywny.

Obecni byli zgodni co do tego, że utrzymana powinna być przymusowość uczestnictwa w systemie ubezpieczeń emerytalnych, ponieważ gwarantuje to, że nie załamie się on,ponieważ będzie miał regularny dopływ funduszy.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że wbrew propagandzie system emerytalny musi mieć dopływ finansów, ponieważ w innej sytuacji się nie utrzyma.

Jako alternatywy przedstawiono między innymi propozycję Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zmierzającą do tego aby obywatele mogli wybierać między ZUS a OFE, a także kasy samopomocowe - mechanizm dobrowolny i zdecentralizowany dający płatnikom składek możliwość decydowania o zarządzaniu nimi.

Przedstawiona na spotkaniu prezentacja oraz obszerna relacja zostaną wkrótce zamieszczone na stronie KDLA
Kolejne spotkanie Klubu ma się odbyć w ostatnią sobotę lutego i będzie początkiem cyklu spotkań dotyczących zagadnień związanych z pracą. Mówcami będą na nich zajmujący się tematem eksperci (związkowcy, socjologowie, autorzy opracowań).

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku