Wlk. Brytania: Sąd zadecydował o ekstradycji Assange’a do Szwecji

[2011-02-24 23:26:23]

Sąd magistracki w Belmarsh w południowym Londynie zadecydował 24 lutego, że założyciel WikiLeaks Julian Assange zostanie zgodnie z nakazem aresztowania wydanym przez szwedzką prokuraturę wydalony do kraju, w którym rzekomo dokonał przestępstw seksualnych ("pomniejszego gwałtu").

Assange od początku twierdził, że zarzuty zostały postawione z przyczyn politycznych i że Szwecja wyda go Stanom Zjednoczonym, gdzie grozi mu kara śmierci za przekazanie do wiadomości publicznej tajnych raportów z pola walki i depesz dyplomatycznych.

Sędzia okręgowy Howard Riddle powiedział, że ekstradycja nie złamie praw człowieka przysługujących Assange’owi. Odrzucił też argument, że w Szwecji nie czeka go uczciwy proces, na co miała wskazywać ostra publiczna krytyka dziennikarza przez premiera tego kraju Fredrika Reinfeldta. Sędzia w uzasadnieniu orzeczenia powiedział także, iż zarzuty kwalifikują Assange’a do ekstradycji, a prokuratorka w Szwecji miała odpowiednie kompetencje do wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania, który dotyczy sądzenia, a nie tylko przesłuchania.

Na zarzut prawnika Assange’a Geoffreya Robertsona, że w Szwecji sprawy o gwałt toczą się za zamkniętymi drzwiami, co przeczy sprawiedliwości, przedstawicielka władz tego kraju Clare Mongomery odpowiedziała, że dowody zostaną zebrane w sposób niejawny, ale argumenty stron zostaną przedstawione publicznie. Dodała też, że w Szwecji obowiązuje ochrona przeciwko zagrożeniu życia oskarżonych, a w przypadku, gdyby Assange napotkał na nieludzkie lub poniżające traktowanie lub niesprawiedliwy proces, będzie interweniował Europejski Trybunał Praw Człowieka (European Court of Human Rights).

Obecnie 39-letni Australijczyk przebywa na wolności, gdyż w grudniu 2010 roku po dziewięciu dniach, które spędził w areszcie, zwolniono go za kaucją z londyńskiego więzienia w Wandsworth. Razem ze swoim adwokatem zapowiada odwołanie od decyzji od ekstradycji.

Jarosław Klebaniuk


Na zdjęciu: Demonstracja w obronie Assange'a. Napisy: "Dlaczego nasze rządy nie są sądzone?", "Pozostawcie wolność na wolności".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku