Wałęsa: "Czas na komunizm XXI wieku"

[2011-02-25 19:23:38]

Lech Wałęsa w wypowiedzi dla Witrualnej Polski wezwał do wprowadzenia "komunizmu XXI wieku". Byłego prezydenta RP, współzałożyciela NSZZ "Solidarności" i współtwórcę porozumień Okrągłego Stołu do takich wniosków skłoniła sytuacja w Afryce. Potrzebne jest planowe podejście do wyrównania przepaści międzyludzkich i nierówności poziomów życia. W innym wypadku wszyscy wpadniemy w przepaść, cała cywilizacja, bez różnicy - biedni i bogaci - stwierdził Wałęsa.

W dalszym toku swego wywodu argumentuje on, iż ideę komunizmu - rozumianego jako równość szans i możliwości - głosi od 20 lat. Świat doszedł do sytuacji, kiedy ponad 90 proc. bogactwa jest w rękach mniej niż 10 proc. ludzi. Na dłuższą metę taki stan jest nie do utrzymania - argumentuje Wałęsa. Dostrzega on jednocześnie, że pozytywnym aspektem PRL-u był brak takich przepaści, jakie dziś widzimy i jakie powodują walkę już nie na słowa i postulaty, ale na śmierć i życie.

Były prezydent twierdzi także, iż samo obalenie dyktatury nie likwiduje jeszcze wszystkich problemów, ponieważ tylko przy planowym podejściu i współodpowiedzialności świata może nastać porządek, rozwój i pokój. W celu wprowadzenia komunizmu bogaci i syci powinni stworzyć fundusz stabilizacyjny, czyli podzielić się swoim bogactwem, dając wędkę.

Syty i pracujący sąsiad na nas nie napadnie, nie zrobi rewolucji, będzie wolał cieszyć się życiem i korzystać z szans i dobrodziejstw cywilizacji - podsumował Wałęsa.

Piotr Kuligowski


Fot. Lech Wałęsa i George H. W. Bush w lipcu 1989.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku