USA: Gubernator Wisconsin podpisuje antyzwiązkowe prawo

[2011-03-12 10:00:18]

11 marca republikański gubernator stanu Wisconsin Scott Walker (na zdjęciu) podpisał ustawę, która ogranicza prawa związków zawodowych przy negocjowaniu układów zbiorowych. Dokument został przyjęty po blisko 3 tygodniach protestów społecznych. Poparła go większość członków Zgromadzenia Stanowego, jednak w Senacie dopiero zmiana przepisów umożliwiła przyjęcie antyzwiązkowego prawa. Po ucieczce opozycyjnych senatorów Partii Demokratycznej do sąsiedniego Illinois, republikańska większość wykluczyła ich z głosowania i przyjęła ustawę (przeciw głosował tylko 1 z 19 Republikanów).

Przywódcy związków zawodowych zapowiedzieli zorganizowanie masowej demonstracji przed stanowym Kapitolem w Madison 13 marca. Związkowcy zamierzają podjąć działania mające na celu odwołanie z funkcji deputowanych, którzy opowiedzieli się za przyjęciem ograniczenia przy negocjowaniu układów zbiorowych przez związki zawodowe. Chcą także rozpocząć działania przeciw Partii Republikańskiej w wyborach w 2012 roku. Przeciwko ograniczeniu praw związkowych protestują także mieszkańcy innych stanów, w tym Ohio, Indiany, Tennessee oraz Florydy. Wielu republikańskich gubernatorów wybranych w listopadzie 2010 roku zapowiedziało duże cięcia w wydatkach na cele społeczne.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku