Wlk. Brytania: Związkowcy zapowiadają największą falę strajkową od 1926 r.
[2011-06-18 20:41:54]
W jednym z wywiadów Prentis mówił o zapowiadanej fali strajkowej, że będzie ona największa od czasu strajku generalnego (w 1926 roku - przyp. red.). To nie będzie strajk górniczy (porównanie do strajków górniczych z lat 80-tych - przyp. red.). My go wygramy. Na mocy ustawy, którą rząd próbuje właśnie przeforsować, pracownicy będą płacić wyższe składki emerytalne, za co jednak dostaną niższe emerytury. Wiek emerytalny wzrośnie z 60 do 66 lat. Dodatkowo, poziom naliczanej emerytury ma zależeć od średniej uzyskanej przez cały okres aktywności zawodowej, a nie jak dotychczas być wyliczany w oparciu o poziom płacy przed przejściem na emeryturę. Oczywiście związki zawodowe nie chcą o tym słyszeć i zapowiadają, że odeprą ten kolejny atak rządu na prawa pracownicze. Związki zawodowe sektora publicznego, w tym większość zrzeszonych w związku pracowników służb cywilnych PCS i Krajowym Związku Nauczycieli (NUS) przystąpią do jednodniowego strajku 30 czerwca. Dave Prentis uważa jednak, że potrzebna jest bardziej stanowcza odpowiedź na politykę rządu. Jestem mocno przekonany, że jeden dzień strajku nie zmieni punktu widzenia u nikogo w rządzie - mówił Prentis. Związek UNISON, na czele którego stoi Dave Prentis, zrzesza ponad 1,3 miliona pracowników sektora publicznego. Związki NUS i PCS, które przystępują do strajku 30 czerwca mają około 750 tysięcy członków. W czasie swojej ostatniej konferencji w Brighton, wielobranżowy związek GMB zrzeszający ponad 600 tysięcy członków wyraził gotowość do walki strajkowej, jeśli rząd nie odstąpi od ataków na warunki pracy. Tradycyjnie bojową postawę przyjmują też związki RMT w branży transportowej i strażacki FBU. Ogromna liczba członków największego na wyspach, zrzeszającego 2 miliony członków związku UNITE! także opowiada się za stanowczą odpowiedzią na polityką rządu. W czasie historycznego strajku 1926 roku, gdy ludzie pracy walczyli z próbą ograniczenia górniczych płac, w ciągu dziewięciu dni do strajku przystąpiło 1,7 miliona pracowników. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
5 listopada:
1855 - W Terre Haute (Indiana) urodził się Eugene V. Debs, amerykański działacz robotniczy, jeden z założycieli IWW. Z ramienia SPA 5-krotnie kandydował na stanowisko prezydenta USA.
1918 - Z inicjatywy SDKPiL i PPS-Lewicy powstała w Lublinie pierwsza na ziemiach polskich Rada Delegatów Robotniczych oraz Milicja Ludowa jako jej siła zbrojna.
1920 - Powstała Komunistyczna Partia Estonii.
1922 - Wybory do sejmu I kadencji. PSL "Wyzwolenie" zdobył 49 mandatów (10,9 proc. głosów), PPS 41 (10,1 proc.), komuniści 2 (1,4 proc.).
1923 - Rozpoczął się powszechny strajk protestacyjny, proklamowany przez CKW PPS i KCZZ.
1934 - Turcja: Kobiety otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze.
1973 - W Nowym Jorku zmarł Joaquín Maurín, hiszpański polityk, jeden z liderów POUM.
2000 - W Paryżu zmarł Roger Peyrefitte, pisarz francuski, pionier literatury gejowskiej, autor m.in. "Tajemnych przyjaźni".
2009 - W demonstracji studenckiej w Wiedniu wzięło udział 8 tys. osób.
2015 - John Magufuli z lewicowej Partii Rewolucji został prezydentem Tanzanii.
?