Afganistan: Amerykanie kontaktują się z talibami

[2011-06-20 03:25:48]

Afgański prezydent Hamid Karzaj oficjalnie potwierdził, że Stany Zjednoczone pozostają w kontakcie z talibami, pragnąc doprowadzić do rozpoczęcia rozmów pokojowych. Uprzednio sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała talibów do zaprzestania przemocy, zerwania powiązań z Al-Kaidą oraz uznania konstytucji Afganistanu. Również prezydent Barack Obama uważa, że dla osiągnięcia politycznego rozwiązania niezbędne są rozmowy z talibami, którzy nadal cieszą się dużymi wpływami w wielu częściach kraju.

W kierunku ugody z ruchem talibów zmierzają także oficjalne władze Afganistanu. Rząd utworzył liczącą 70 osób Wysoką Radę na rzecz Pokoju, mającą na celu podjęcie negocjacji z talibami w celu pokojowego zakończenia konfliktu afgańskiego. Władze dążą do tego, żeby talibowie się poddali a ich przedstawiciele weszli w skład rządu. Równocześnie, w celu umocnienia swej pozycji, afgański rząd ma zamiar zwołać posiedzenie tradycyjnej izby Loja Dżirga z udziałem przywódców plemiennych oraz parlamentarzystów.

Będący doświadczonym politykiem prezydent Karzaj w swoich wystąpieniach publicznych stara się trafić w nastroje społeczeństwa. Zabierając 18 czerwca głos na zorganizowanej w jego pałacu Narodowej Konferencji Młodzieży Afganistanu jako warunek strategicznych więzów Afganistanu ze Stanami Zjednoczonymi uznał, że postępowanie zagranicznych sił pokojowych musi być zgodnie z afgańskim prawem. Na znacznie ostrzejszą retorykę pozwolił sobie przed ponad dwoma tygodniami, mówiąc, że jeśli NATO nadal będzie kontynuować naloty na afgańskie domy, to jego obecność w Afganistanie będzie oceniana jak okupacja wbrew woli narodu afgańskiego.

Karzaj zabiega również o wsparcie za granicą, zwłaszcza w krajach sąsiadujących. Wypowiadając się na temat Pakistanu podkreślił jego bardzo ważną rolę w procesie pojednania w Afganistanie. Uzyskał również deklarację poparcia ze strony Iranu. Przebywający z wizytą Kabulu irański minister obrony Ahmad Wahidi oświadczył, że jego kraj uważa bezpieczeństwo Afganistanu za swoje własne oraz dołoży wszelkich wysiłków na rzecz stabilizacji w Afganistanie oraz będzie w tym zakresie udzielać dalszej pomocy.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


5 listopada:

1855 - W Terre Haute (Indiana) urodził się Eugene V. Debs, amerykański działacz robotniczy, jeden z założycieli IWW. Z ramienia SPA 5-krotnie kandydował na stanowisko prezydenta USA.

1918 - Z inicjatywy SDKPiL i PPS-Lewicy powstała w Lublinie pierwsza na ziemiach polskich Rada Delegatów Robotniczych oraz Milicja Ludowa jako jej siła zbrojna.

1920 - Powstała Komunistyczna Partia Estonii.

1922 - Wybory do sejmu I kadencji. PSL "Wyzwolenie" zdobył 49 mandatów (10,9 proc. głosów), PPS 41 (10,1 proc.), komuniści 2 (1,4 proc.).

1923 - Rozpoczął się powszechny strajk protestacyjny, proklamowany przez CKW PPS i KCZZ.

1934 - Turcja: Kobiety otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze.

1973 - W Nowym Jorku zmarł Joaquín Maurín, hiszpański polityk, jeden z liderów POUM.

2000 - W Paryżu zmarł Roger Peyrefitte, pisarz francuski, pionier literatury gejowskiej, autor m.in. "Tajemnych przyjaźni".

2009 - W demonstracji studenckiej w Wiedniu wzięło udział 8 tys. osób.

2015 - John Magufuli z lewicowej Partii Rewolucji został prezydentem Tanzanii.


?
Lewica.pl na Facebooku