Irlandia Północna: Zamieszki o podłożu etnicznym

[2011-06-22 08:14:18]

Noc z 21 na 22 czerwca była drugą z rzędu, podczas której w Belfaście, stolicy Irlandii Północnej (części Wielkiej Brytanii) doszło do starć między katolickimi republikanami i protestanckimi lojalistami. W walkach ulicznych z 20 na 21 czerwca postrzelonych zostało dwóch mężczyzn. Po tych wystrzałach i gdy rzucono cegły i butelki w jej stronę, policja użyła armatek wodnych i broni z gumową amunicją. Według policji w sumie około 500 osób w maskach i kaskach rozpoczęło akcję o 20 czerwca godzinie 21, w okolicach Lower Newtownards Road i Short Strand, a więc w katolickim rejonie miasta. Przez cztery godziny rzucano pociski zapalające w domy po obu stronach umownej linii demarkacyjnej między obszarami zamieszkanymi przez lojalistów i nacjonalistów.

Nacjonaliści oddali sześć strzałów, lojaliści - pięć. Strzelano między innymi do pojazdów policyjnych.

Dzień później w zamieszkach, w których według policyjnych szacunków wzięło udział około 700 osób, fotograf prasowy został postrzelony w nogę, a dwóch mężczyzn doznało poparzeń w wyniku ataków koktajlami Mołotowa. Policja użyła granatów ogłuszających, a demonstranci próbowali uprowadzić autobus. Rzecznik prasowy policji powiedział, że trwają rozmowy z przedstawicielami zwaśnionych społeczności lokalnych, aby przywrócić spokój.

Przemoc, jak utrzymuje policja, została zaplanowana przez protestanckie Ochotnicze Oddziały Ulsteru (Ulster Volunteer Force, UVF). Dowódca policji Alistair Finlay powiedział, że wydarzenia zostały zaplanowane, gdyż ich uczestnicy byli zamaskowani, a niektórzy mieli na rękach chirurgiczne rękawice.

Burmistrz Belfastu Niall Ó Donnghaile powiedział, że kilku mieszkańców wyznania katolickiego zostało rannych, w tym mężczyzna, który w wyniku uderzenia cegłą stracił przytomność. Nie ma wątpliwości, że to nie było sprowokowane i że był to starannie zorganizowany i zaplanowany atak na te okolicę. Domy zostały zaatakowane koktajlami Mołotowa i bombami z farbą, cegłami, piłkami golfowymi. A ja widziałam, co się dzieje - powiedział burmistrz, który mieszka w okolicy dotkniętej atakiem.

Jak podaje guardian.co.uk, członek zgromadzenia ustawodawczego Północnej Irlandii z ramienia Sinn Féin Alex Maskey stanowczo potępił atak. Jeden z wysokich rangą oficerów policji Alan McCrum stwierdził, że udział jakiegoś odłamu IRA w zajściach jest wykluczony, ale że policja była niewystarczająco liczna, by opanować sytuację, a użycie przemocy przez demonstrantów nie zostało przewidziane.

Jarosław Klebaniuk
Piotr Ciszewski


Foto: www.guardian.co.uk.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku