Wietnam: Legendarny generał kończy 100 lat

[2011-08-24 16:54:31]

Wietnamski generał Võ Nguyên Giáp, pogromca Francuzów w Dien Phu w 1954 roku oraz dowódca sił komunistycznych w wojnie z USA w latach 60. i 70., kończy w czwartek 100 lat. Można powiedzieć, że niektóre z najbardziej chwalebnych i najważniejszych wydarzeń kraju są związane z jego nazwiskiem i dokonały się za jego przyczyną - powiedział wiceminister kultury Wietnamu Do Quy Doan w związku z zapowiadanymi na czwartek obchodami setnych urodzin generała Giapa.

Võ Nguyên Giáp jest uważany za drugiego po Ho Chi Minhie bohatera narodowego i jednego z twórców Demokratycznej Republiki Wietnamu. W młodości pracował jako nauczyciel historii i po studiach wstąpił do partii komunistycznej. Po zdelegalizowaniu partii przez francuskie władze kolonialne udał się do Chin, gdzie zetknął się z Ho Chi Minhem i dołączył do kierowanego przez niego Việt Minh - organizacji o ideologii komunistycznej, dążącej do likwidacji francuskiego władztwa kolonialnego nad Wietnamem.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Giáp podjął walkę z Francuzami, próbującymi utrzymać panowanie nad Indochinami. W czasie tzw. pierwszej wojny indochińskiej Giáp dowodził wietnamskimi siłami, oblegającymi Dien Bien Phu, gdzie w 1954 roku skapitulował lepiej od Wietnamczyków uzbrojony garnizon francuski.

Innym przedsięwzięciem, w którym przejawił się wojskowy talent Giápa, była druga wojna indochińska czyli tocząca się w latach 1959-1975 wojna z Wietnamem Południowym i USA, zakończona zjednoczeniem państwa pod władzą komunistów. Stany Zjednoczone konflikt ten kosztował około 58 tys. poległych, natomiast liczbę zabitych po obu stronach Wietnamczyków szacuje się na 3 mln.

Pomógł nam pokonać dwie największe potęgi - powiedział osobisty sekretarz generała od 35 lat, pułkownik Nguyen Huyen.

Na początku lat 80. Giáp utracił stanowiska ministra obrony i członka Biura Politycznego Komunistycznej Partii Wietnamu, a w roku 1991 całkowicie wycofał się z życia politycznego. Nadal jednak pozostaje autorytetem dla wielu Wietnamczyków. Jedno ze zdjęć na zorganizowanej ku czci generała wystawie w Hanoi ukazuje go ściskającego w 1997 roku dłoń swojego największego przeciwnika w czasie wojny wietnamskiej, amerykańskiego ministra obrony Roberta McNamary. Powiedziałem McNamarze, że Amerykanie przegrali w Wietnamie, bo nigdy nie rozumieli Wietnamu - oświadczył dziennikarzom Giáp po tym spotkaniu.

Przez ostatnie lata Giáp był zwolennikiem zacieśnienia kontaktów z USA, które unormowały się ostatecznie w 1995 roku.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

6 czerwca:

1880 - W Sieciechowie koło Radomia urodził się Norbert Barlicki, czołowy działacz PPS, poseł, wielotni przewodniczący CKW; zmarł w obozie KL Auschwitz.

1920 - Zjazd chłopski w Warszawie zorganizowany przez PSL "Wyzwolenie" wysunął postulaty reformy rolnej, nowych wyborów do sejmu i pokoju z bolszewicką Rosją.

1945 - 196 ukraińskich mieszkańców wsi Wierzchowiny na Lubelszczyźnie zostało zamordowanych przez zgrupowanie PAS NSZ pod dowództwem Mieczysława Pazderskiego ps. "Szary".

1982 - Liban: Do kraju wkroczyło 11 pancernych dywizji i 11 brygad piechoty izraelskiej, wspieranych przez 600 bojowych samolotów. Pierwszym celem były obozy uchodźców palestyńskich w strefie przygranicznej.

1993 - Hiszpania: w wyborach parlamentarnych ponownie zwyciężyła rządząca partia socjalistyczna (PSOE).

1994 - RPA przyjęto do Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA).

2013 - Rami al-Hamd Allah (Fatah) został premierem Autonomii Palestyńskiej.


 
Lewica.pl na Facebooku