13 lipca opublikowano raport z diecezji Cloyne, świadczący o bezpośrednim udziale kurii rzymskiej w wywieraniu nacisku, aby tego typu sprawy były tuszowane i nieprzekazywane do organów wymiaru sprawiedliwości. Raport po raz kolejny wstrząsnął opinią publiczną, spotkał się również z ostrą reakcją parlamentu oraz rządu Irlandii.
Poufny list Watykanu z 1997 r. zalecał irlandzkim biskupom postępowanie we wszystkich przypadkach molestowania dzieci ściśle wedle prawa kanonicznego. Ostrzegano w nim biskupów, że ich przyjęta w 1996 r. polityka ochrony dzieci, a zwłaszcza akcent na potrzebę zgłaszania wszelkich podejrzanych przypadków na policję, jest niezgodna z prawem kanonicznym.
W rezolucji przyjętej jednogłośnie przez irlandzki parlament 21 lipca Watykan został skrytykowany za zachęcanie lokalnych biskupów, by nie informowali policji o przypadkach molestowania seksualnego dzieci przez księży. Irlandzki parlament wezwał do obligatoryjnego zgłaszania tego typu przypadków na policję, niezależnie od treści prawa kanonicznego czy tajemnicy spowiedzi.
Również premier Enda Kenny (lider Fine Gael, chadeckiego ugrupowania współrządzącego Irlandią od marca br., w koalicji z Partią Pracy) w specjalnym przemówieniu odniósł się do działań Watykanu. Podkreślił, że hierarchowie Kościoła starali się wielokrotnie ratować swoją instytucją kosztem dzieci oraz przeprowadzać rozbiór i analizę każdego doniesienia o tuszowaniu przez Kościół przestępstw świdrującym okiem kanonicznego prawnika. Kenny potępił dysfunkcjonalność, oderwanie, elitaryzm i narcyzm - dominujące w kulturze Watykanu po dziś dzień. (...) To nie jest Rzym. To Republika Irlandii 2011 roku, republika prawa - podkreślił.
Rezolucja parlamentu oraz wystąpienie premiera Kenny'ego wywołały konsternację wśród przedstawicieli hierarchii Kościoła. Według najnowszych sondaży, aż 72 proc. społeczeństwa irlandzkiego oczekuje zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Irlandią, a Watykanem. Konflikt dyplomatyczny pomiędzy Irlandią, a Watykanem jest wydarzeniem historycznie bezprecedensowym.
Michał Warecki