Łódź: Filar przeciwko zaostrzaniu kar

[2004-12-16 08:35:07]

Profesor Marian Filar z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wygłosił gościnny wykład na Uniwersytecie Łódzkim, w którym zdecydowanie skrytykował projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Nic tak nie ożywia społeczeństwa jak obietnica nabicia przestępcy na pal - tak profesor skomentował propozycje przywrócenia kary śmierci. Zdaniem Filara jest to czysto populistyczna propozycja, ponieważ, abstrahując od aspektu moralnego, jej wprowadzenie byłoby i tak technicznie niemożliwe.

Projekty kodeksu karnego idące w stronę podniesienia wysokości kar są zdaniem profesora reakcją emocjonalną, przedcywilizacyjną i nieracjonalną. Filar zaznaczył, że obecnie około 20 tysięcy przestępców czeka na odbycie kary pozbawienia wolności, bowiem w polskich zakładach karnych już przy obowiązywaniu obecnego kodeksu karnego nie ma odpowiedniej liczby miejsc. Jeśli mielibyśmy zrealizować pomysły zaostrzenia kodeksu, to musielibyśmy sprawić sobie drugą, penitencjarną Polskę albo co roku ogłaszać amnestie na 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. - podsumował Filar.

Profesor Filar przestrzegł też przed uleganiem wizji o niezmiernie wysokim poziomie przestępczości w Polsce, jaką starają się forsować politycy domagający się zaostrzenia kar. Popadanie w histęrię: "Sodoma, gomora, co to będzie" jest przesadzone - stwierdził profesor zaznaczając, że niejeden burmistrz amerykańskiego miasta cieszyłby się z takiej liczby zabójstw rocznie jaka ma miejsce obecnie w całej Polsce.

Zdaniem Filara rozwiązaniem nie są wysokie kary pozbawienia wolności, ale rozwiązania zaczerpnięte raczej z prawa cywilnego, a więc rodzaje odszkodowań, mediacje, rokowania. Profesor uważa, że nacisk powinno położyć się na oddanie sprawiedliwości ofierze. Filar zaznaczył również, że zakład karny nie jest najlepszym miejscem do prowadzenia resocjalizacji.

Odpowiadając na pytania z sali Filar opowiedział się przeciwko pomysłom powoływania komisji śledczych do każdej podejrzanej sprawy w państwie. Sceptycznie odniósł się także do propozycji rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, jeśli ten drugi miałby być wybierany przez większość sejmową.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 listopada:

1906 - W Wiedniu rozpoczął swe obrady IX Zjazd PPS. Z partii usunięto członków Wydziału Bojowego, reprezentujących prawe skrzydło partii.

1917 - Urodziła się Indira Gandhi, premier Indii.

1925 - Urodził się Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, ekonomista i działacz społeczny o poglądach socjalistycznych, profesor nauk humanistycznych i ekonomicznych.

1942 - Hitlerowcy zamordowali Brunona Schulza, polskego prozaika żydowskiego pochodzenia, grafik, malarza, rysownika i krytyka literackiego.

1942 - Rozpoczął się kontratak wojsk radzieckich pod Stalingradem (operacja „Uran”).

1958 - Algierski Front Wyzwolenia Narodowego proklamował Republikę Algierii.

1972 - SPD wygrała wybory parlamentarne w Niemczech, zdobywając 46% głosów.

1987 - Ewa Łętowska została pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

1995 - W II turze wyborów prezydenckich wygrał Aleksander Kwaśniewski, pokonując Lecha Wałęsę.

2002 - U wybrzeży hiszpańskiej Galicji zatonął tankowiec MT Prestige z ładunkiem 70 tys. ton ropy naftowej, która wydostała się ze zbiorników i zniszczyła unikatowe wybrzeża oraz tradycyjne łowiska galicyjskich rybaków.

2005 - W Katowicach nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika wojewody Ziętka. Powstał on dzięki Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Generała Jerzego Ziętka w Katowicach.


?
Lewica.pl na Facebooku