Warszawa: Lewicka i Bilewicz polemizują z listem otwartym Czubaja
[2011-12-09 11:52:07]
Lewicka i Bilewicz zwracają uwagę, że w polskiej humanistyce promuje się liczbę publikacji w dorobku, nie zwracając uwagi na to, aby ktokolwiek czytał opublikowane artykuły. Ich zdaniem polskie wydawnictwa publikują książki negatywnie ocenione przez recenzentów, a domaganie się przez ministerstwo publikacji w renomowanych czasopismach jest zasadne, gdyż tam złożone do druku prace poddawane są rzetelnej ocenie przez anonimowych recenzentów, a po publikacji - dostępne w bazach elektronicznych, czytane i cytowane przez innych naukowców. Zarzucają Czubajowi, że jednoznacznie postuluje zamknięcie polskich nauk społecznych w ciasne ramy języka narodowego i naszych rodzimych wydawnictw, podczas gdy ich zdaniem procesy kulturowe i społeczne w historii naszego kraju wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby przebiegały w izolacji od zjawisk zachodzących na świecie. Podają jako przykład badania nad antysemityzmem czy kontestującymi niedemokratyczny system ruchami społeczno-politycznymi. Polemiści uznali petycję Czubaja za przejaw głębokiego nacjonalizmu akademickiego, gdyż ich zdaniem postuluje uniemożliwienie komunikacji z badaczami spoza Polski i refleksję nad zjawiskami społecznymi w ich szerszym kontekście. Według nich brak anglojęzycznych publikacji o historii Polski autorstwa naszych naukowców przyczynia się do tego, że rozpowszechniane są stereotypy na temat naszego kraju takie jak choćby "polskie obozy koncentracyjne". Przypominają też, że w okresie międzywojennym filozofowie i logicy ze szkoły lwowsko-warszawskiej, tacy jak Kazimierz Ajdukiewicz, najważniejsze prace publikowali po niemiecku lub angielsku. Bez publikacji w językach obcych nieznane za granicą pozostałyby ich zdaniem także prace Floriana Znanieckiego, Bronisława Malinowskiego czy Oskara Langego. Krytykowanej, według nich kontrproduktywnej próbie obrony nauk humanistycznych Lewicka i Bilewicz przeciwstawiają propozycję utworzenia funduszu wspierania nauk humanistycznych i społecznych z budżetem 5 miliardów euro, czyli około 5 proc. środków przewidzianych w nowym programie ramowym Unii "Horyzont 2020", zawartą w dostępnym w Internecie liście domagającym się systemowych zmian w europejskim finansowaniu tych obszarów nauki. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?