Kryzys uderzy w bary mleczne

[2011-12-09 18:25:19]

Poznańskie bary mleczne znalazły się w poważnych tarapatach. Najprawdopodobniej od przyszłego roku wzrośnie czynsz w pięciu lokalach, które wynajmuje Spółdzielnia Społem.

Gigantyczną podwyżkę forsuje Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Obecnie bowiem bary płacą 5-12 zł za wynajmowany metr kwadratowy. ZKZL chce, by opłaty te wyniosły 20-70 zł.

Oznaczałoby to prawdopodobnie fiasko działalności tanich lokali, ponieważ już teraz tylko jeden z dziewięciu poznańskich barów mlecznych, prowadzonych przez Społem, generuje zyski. Spółdzielnia jednak nie zamyka niedochodowych przedsięwzięć ze względów społecznych.

Tymczasem dyrektor ZKZL Jarosław Pucek twierdzi, że podczas posiedzenia zespołu negocjacyjnego zaprezentowaliśmy stawki rynkowe. Nie po to, by je od razu narzucić barom mlecznym, ale by pokazać radnym, jakie są różnice pomiędzy dzisiejszymi stawkami dla barów, a poziomem rynkowym. Chcemy sukcesywnie podnosić czynsz dla Społem, ale nie skokowo. Jego zdaniem na tę chwilę satysfakcjonująca będzie podwyżka o 10-20 proc.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 czerwca:

1782 - Urodził się Hugues-Félicité-Robert de Lamennais, francuski filozof, pisarz polityczny, ksiądz; rzecznik odnowy Kościoła katolickiego, teoretyk socjalizmu chrześcijańskiego, zwolennik rewolucji społecznej, 1841 zerwał z Kościołem i poświęcił się polityce.

1790 - Zniesienie tytułów i dziedzicznego szlachectwa we Francji

1935 - Początek masowych strajków protestacyjnych przeciwko narzuconej przez sanacyjną większość sejmową nowej ordynacji wyborczej do parlamentu. Akcję prowadziły PPS, KCZZ, KPP i partie socjalistyczne mniejszości narodowych.

1937 - Julian Leszczyński-Leński, sekretarz generalny KPP, członek prezydium Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej, uczestnik rewolucji październikowej na wezwanie Stalina przybywa z Paryża do Moskwy, niebawem aresztowany i zabity.

1957 - Urodziła się Anna Lindt, szwedzka polityk socjaldemokratyczna. Minister środowiska w latach 1994–1998 i minister spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona w latach 1998-2003. Zamordowana.

1993 - Zakończył się dwutygodniowy strajk górników ukraińskich, który objął ponad 1 mln pracowników w 214 kopalniach węgla.

2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania Białego Miasteczka.


?
Lewica.pl na Facebooku