Bukareszt: Ujawniono kolejne tajne więzienie CIA

[2011-12-15 15:22:26]

Wspólne dochodzenia dziennikarzy Associated Press, dziennika "Süddeutsche Zeitung" i telewizji ARD wykazało, że CIA utrzymywała swoje więzienie także w stolicy Rumunii, Bukareszcie. W budynku usytułowanym w centrum miasta CIA przetrzymywała i torturowała osoby, które uznawała za terrorystów. Placówka znajdowała się w budynku rumuńskich służb specjalnych, konkretnie Narodowego Biura Rejestracyjnego, a do przestępczej działalności CIA dochodziło tam za wiedzą i zgodą rządu Rumunii.

Dziennikarze dotarli do byłego agenta CIA, który potwierdził istnienie placówki, wskazał miejsce, gdzie się znajdowała i potwierdził, że dochodziło tam do torturowania ludzi. Rzecznik prasowy Narodowego Biura Rejestracyjnego, w budynku którego agenci CIA prowadzili swą katownię, zaprzeczył całej sprawie, a CIA odmówiła komentarza. Placówka CIA w Bukareszcie miała operacyjną nazwę "Bright Light".

Obiekt nadawał się na więzienie, gdyż jako budynek rządowy zawsze był dobrze strzeżony i dysponował tajną piwnicą, do której był dobry dostęp z bocznej drogi. Zapewniał też pewną dyskrecję, gdyż na tle stałego ruchu i stałej obecności ochrony, obecność dodatkowej placówki CIA nie budziła zainteresowania ludzi z zewnątrz. Pracownikom więzienia w celach konspiracyjnych zakazano opuszczania jego terenu. Cele znajdowały się w piwnicach i wszyscy więźniowie pozbawieni byli dostępu do światła dziennego. Według zastrzegających sobie anonimowość byłych pracowników tego więzienia, piwniczne więzienie składało się z sześciu komórek ustawionych na sprężynach, które kołysząc się powodowały dezorientację u więźniów.

W czasie gdy na jaw wyszło istnienie więzienia CIA w Rumunii, minister spraw zagranicznych tego kraju w odpowiedzi na pytanie Rady Europy o istnienie tajnego ośrodka CIA, odpowiedział, że żadne takie miejsce na terenie kraju nie istnieje i że żadne takie praktyki nie miały miejsca.

W placówce przetrzymywano między innymi Chalida Szejka Mohameda, którego CIA oskarżając o rzekomy udział w zamachach 11 września porwała w Pakistanie w marcu 2003 roku i przez kilka lat torturowała w swoich więzieniach i obozach, między innymi w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantánamo, gdzie do teraz, podobnie jak setki innych, bez prawa do adwokata i bez sprawiedliwego traktowania oczekuje na proces. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w swym przemówieniu przedwyborczym zapowiedział zamknięcie więzienia w Guantánamo. Jednakże dotychczas utrzymywani tam są ludzie oskarżani o współudział w uprawianiu terroryzmu. Jednak co do większości z nich nie ma żadnych dowodów na udział w działalności terrorystycznej, a wielu trafiło tam przez przypadek. Jeśli chodzi o Chalida Szejka Mohameda, to w 2010 roku dziennikarze BBC dotarli do dowodów na to, że przetrzymywany był on także w tajnym wiezieniu na terenie Polski, gdzie był poddawany torturom. Według dziennikarzy Associated Press, placówkę w Bukareszcie otwarto po tym, jak CIA zdecydowała się na zamknięcie swojego więzienia w Polsce.

Kontrowersje wokół tajnych więzień CIA dotyczą między innymi tego, że ich istnienie na terenie państw Unii Europejskiej stoi w całkowitej sprzeczności z prawem obowiązującym w UE. W takich ośrodkach nie są respektowane żadne prawa obywatelskie czy normy procesowe. Ludzie są absolutnie pozbawieni wszelkich praw. Nikt o nich nie wie i nawet przypadek zamordowania któregoś z więźniów może być z łatwością utrzymany w całkowitej tajemnicy. CIA wybiera na swoje katownie różne miejsca nadające się do dyskretnego prowadzenia przesłuchań. W Polsce taki zakład istniał na terytorium bazy wojskowej, na Litwie działał na terenie szkoły jazdy konnej.

Istnienie sieci tajnych więzień CIA wyszło na jaw w 2005 roku. Ujawniono przy okazji, że agenci CIA stosowali tam tortury, których formalnie na terenie USA nie wolno im było stosować. W 2006 roku ówczesny prezydent USA George Bush przyznał, że CIA prowadzi liczne więzienia poza granicami USA, jednak nie chciał wyjawić w jakich krajach się one mieszczą. O wielu z tych więzień nie wiadomo, jednak dziennikarze zdołali ustalić, że niektóre z nich mieściły się między innymi na Litwie, w Tajlandii, w Rumunii i Polsce. Za każdym razem rządy tych państw odrzucały takie sugestie, jednak w sprawie pojawiało się coraz więcej dowodów. W 2007 roku dochodzenie przeprowadzone na zlecenie Rady Europy wykazało, że wiezienia CIA istnieją w Rumunii, jednak rząd w Bukareszcie wszystkiemu zaprzeczył. Nowe informacje o szczegółowym położeniu ośrodka zaskakują w tym seksie, że mało kto się spodziewał, iż takie więzienie zostanie ulokowane w centrum stolicy.

Także polscy politycy, w tym były premier Leszek Miller zaprzeczają, że na terenie RP znajdowała się katownia CIA, choć sprawę zdążyli już potwierdzić sami Amerykanie.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku