Małgorzata Kąkiel: Polityka jest przeciw Ewie

[2012-01-02 10:35:00]

Właściwie nie ma w tej książce niczego, co nie zostałoby już opisane, omówione, zaprezentowane. Niestety, problem braku równego traktowania kobiet i mężczyzn wciąż jest aktualny. Krzysztof Burnetko i Anna Mateja dokonują, można powiedzieć, rekapitulacji najistotniejszych zagadnień. Pokazują np. siłę stereotypu „kobiecej kobiety”, czyli łagodnej, wycofanej, podporządkowującej otoczeniu (najczęściej mężczyźnie oraz dzieciom) swoje ambicje czy pragnienia. Dziewczynkom już od przedszkola przypomina się, iż powinny być grzeczne i stonowane, chłopcom zaś wybacza się nieposłuszeństwo, bo mają wszak stać się silni i asertywni. Kobieta ambitna, dążąca do realizacji własnych celów to ciągle jakiś wynaturzony babochłop. Autorzy nie są gołosłowni, posiłkują się rozmaitymi przykładami, towarzysząc swojej bohaterce Ewie od przedszkola do emerytury. Przytaczają chociażby wierszyki z portalu dla nauczycieli przedszkolnych. Mama ma tam dziesięć rąk („I wszystkie nagle zajęte”), bo „odstawia szafy” (swoją drogą mama Herkules to jakiś nowy wzorzec osobowy), ściera kurz, „rozmawia z każdym sprzętem” (być może potomek obserwuje pierwsze symptomy choroby psychicznej zamkniętej w czterech ścianach rodzicielki). A wieczorem, chociaż zmęczona, kładzie dziecko spać pogodnie uśmiechnięta. Tatuś zaś - bohater innego cytowane wierszyka - pochylony nad atlasem odbywa z synkiem (nie córeczką) podróż po odległych krainach i dawnych czasach. Przy okazji wychowuje potomka, kształtując w nim pożądaną postawę wobec życia: „Kiedy byłem jeszcze mały, / bardzo byłem wciąż nieśmiały. / Tata rzekł: - Już dosyć tego, / czas mężczyzną być, kolego!”. No i tak rośnie mały zdobywca.

Indoktrynacja to proces, a zatem prowadzi się ją na każdym szczeblu nauki szkolnej, ba, sięga ona nawet na poziom studiów. I znów autorzy przywołują konkretne podręczniki (z nazwiskami ich autorów), w których można znaleźć dowcip o głupiej babie u lekarza (książka do przyrody w klasie IV szkoły podstawowej) bądź historyjkę niekumatej dziewczynki, niemogącej pojąć, czym różni się dziennik od tygodnika i dokąd to niby gazety wychodzą - te trudne sprawy cierpliwie tłumaczy jej oczywiście kolega. Zwracają też uwagę na śladowe ilości informacji o wybitnych kobietach w historii.

Nierówne traktowanie kobiet - przypomina Burnetko i Mateja - to nie jest tylko krzywda czyniona im samym, lecz osłabianie państwa. Jeżeli bowiem przez lata wbija się do głów obu płci, że dziewczęta są słabsze z przedmiotów ścisłych, to część z nich stłumi swój talent i wybierze inny kierunek nauki niż ten, który interesowałby je najbardziej. W efekcie poniesione zostaną koszty niechcianego wykształcenia, będzie stracony czas, później nieefektywna praca i w najlepszym razie - przekwalifikowanie.

Polski główny problem to jednak nadmierne obciążenie kobiet obowiązkami domowymi. Statystycznie 80 procent prac domowych wykonują kobiety, przeznaczając na to dwukrotnie więcej czasu niż mężczyźni. Winne są ciągle patriarchalne wzorce (kobieta = kapłanka rodzinnego ogniska, czyli pracownica do wszystkiego), ale także zbyt mała liczba żłobków i przedszkoli. A za tym stoi już polityka, bo w latach 90. oba rodzaje placówek wyjęto z zarządu administracji centralnej i przekazano samorządom, nie zwiększając jednocześnie lokalnych budżetów. Co więc można zrobić z dzieckiem, które w powszechnej świadomości ciągle ma kobieta, a nie kobieta i mężczyzna? Jak podają autorzy książki: do żłobków trafia w Polsce 2 procent dzieci do lat trzech (co stanowi najniższy odsetek w Unii Europejskiej), a do przedszkoli 60 procent (dyrektywy unijne to odpowiednio 33 i 90 procent).

Zamknięcie w domach kobiet to w skali kraju utrata ich potencjału intelektualnego, zdolności organizacyjnych i obniżenie PKB. „Warto przypomnieć wyliczenia Kevina Daly’ego, ekonomisty z Goldman Sachs, który udowodnił, że gdyby wyrównać szanse kobiet na rynku pracy, PKB krajów strefy euro wzrósłby o 7 proc.”

Dane statystyczne są bezlitosne dla wszystkich lekceważących kobiecy potencjał. W latach 1990-1997 tempo przyrostu firm zakładanych przez Polki było wyższe niż w przypadku mężczyzn. Niestety, jak wiadomo, pracowitość oraz przedsiębiorczość Ew nie przekłada się na poprawę ich sytuacji materialnej, większość z nich pracuje bowiem w zawodach sfeminizowanych, czyli najniżej opłacanych, poza tym czas spędzany w domu, przy dzieciach, niekiedy niepełny wymiar zatrudnienia i niższy wiek emerytalny nie dają poczucia materialnego bezpieczeństwa również w starszym wieku.

Co właściwie powoduje, że tak duży odsetek obywateli żyje de facto w gorszych warunkach? Autorzy książki przypominają poglądy Beccarii i Monteskiusza: prawo dba o interesy tych, którzy je tworzą. W polskim parlamencie nadal przytłaczającą większość mają mężczyźni. Dlatego zapewne znieczulenie przy porodzie to ekstrawagancja, na jaką nie stać budżetu, ale operacji brzucha czy amputacji kończyn nikt na żywca nie przeprowadza, choć we wszystkich tych przypadkach ból ma jednakowo zgodny z naturą charakter. „Nie ma pieniędzy na badanie prenatalne, bo może zaowocować usunięciem ciąży, ale już viagra podejrzana nie jest” (opinia cytowanej w książce prawniczki, prof. Moniki Płatek). I jeszcze jeden cytat: „Gdyby faceci rodzili, urlop w czasie ciąży byłby obowiązkowy i płatny 200 proc., za każdy skurcz porodowy należałaby się niemała renta i przywileje nie mniejsze niż kombatanckie. (...) Feminizm musi temu ciału zrobić miejsce w społeczeństwie - na równych zasadach”. To fragment książki Jolanty Brach-Czainy, Szczeliny istnienia. Autorzy Wszystkiego o Ewie nie tylko uwypuklają niesprawiedliwość kobiecego losu, ale także prezentują poprzez cytaty, omówienia czy podawaną na końcu każdego rozdziału bibliografię inne publikacje poświęcone tej samej problematyce.

A wracając do tezy, iż każda decyzja finansowa jest polityczna, to pojawia się w książce postulat monitorowania wydawania publicznych pieniędzy pod kątem płci, która korzysta z danej inwestycji. Jaka część budżetu jest przeznaczana na potrzeby i realizację aspiracji mężczyzn, a jaka kobiet?

Niewielkich rozmiarów książka tylko sygnalizuje ciągle istotne i ciągle bardzo słabo rozwiązywane problemy dyskryminacji kobiet. Warto podkreślić, jak liczne i zasłużone grono ludzi wzięło udział w pracach nad koncepcją tej publikacji, że wymienię tylko kilka osób: Henryka Domańskiego, Małgorzatę Fuszarę, Agnieszkę Graff, Aleksandra Smolara, Magdalenę Środę. Ewa Woydyłło wyraziła życzenie, aby kolejne wydanie było o połowę cieńsze. Niewątpliwie przyniosłoby to korzyść dla całego społeczeństwa, a na razie Ewy w różnym wieku muszą uzmysławiać sobie własne słabości i odnajdywać siłę do dochodzenia pełni praw. Książka Burnetki i Matei może w tym pomóc - jest ogólnie dostępna w wersji elektronicznej tutaj.

Krzysztof Burnetko, Anna Mateja: „Wszystko o Ewie”, Fundacja im. Stefana Batorego, Warszawa 2011, ss. 83.

Małgorzata Kąkiel


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku