Szwajcaria: Dochodzenie w sprawie oszustw światowych bankierów

[2012-02-05 15:12:05]

COMCO, szwajcarska komisja ochrony konkurencji ogłosiła w piątek 4 lutego, że rozpoczyna śledztwo w sprawie domniemanej zmowy kartelowej dwunastu z największych światowych instytucji finansowych. Banki są podejrzane o uczestniczenie w zmowie mającej na celu wpływanie na poziom stóp procentowych poprzez manipulowanie przy systemach oprocentowania kredytów międzybankowych Libor i Tibor. Libor i Tibor to londyński i tokijski wskaźnik cen kredytów międzybankowych. Od tego wskaźnika uzależniona jest wysokość odsetek od kredytów udzielanych przez banki uczestniczące w tym systemie na londyńskiej i tokijskiej giełdzie. Wysokość tych odsetek ma kluczowe znaczenie dla firm i innych podmiotów zaciągających kredyty, w tym na przykład, pośrednio, nawet dla obywateli zaciągajacych kredyty mieszkaniowe.

Formalnie systemy te uzależnione są od obiektywnej sytuacji ekonomicznej na świecie, czyli warunków panujących na "wolnym rynku". Jednak jak się okazuje, nawet najwięksi światowi bankierzy nie wierzą w "wolny rynek". Według szwajcarskiej komisji COMCO, bankierzy z dwunastu banków takich jak: dwa największe szwajcarskie banki UBS i Credit Suisse, brytyjskie banki Barclays, National Westminster, Royal Bank of Scotland Group, HSBC, japoński Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, oraz Citigroup, Deutsche Bank i innych, uczestniczyli w zmowie polegającej na koordynacji działań, mając na celu wpływanie na wysokość stóp procentowwych dla własnych korzyści. Bankierzy nielegalnie wpływali na rynek instrumentów pochodnych, uzyskując w ten sposób korzystne warunki oprocentowania dla produktów finansowych wartych setki trylionów dolarów na całym świecie.

Szwajcarskie dochodzenie jest kontynuacją akcji rozpoczętej w innych krajach. W Japonii już w grudniu tamtejsza komisja kontrolująca nadużycia w systemach bankowych objęłą dochodzeniem filie amerykańskiego Citigroup i szwajcarskiego UBS. Podobne dochodzenia rozpoczęto w USA, Wielkiej Brytanii i na poziomie Unii Europejskiej próbując wyjaśnić zachowania bankierów w kontekście kryzysu bankowego 2008 roku. O wyjaśnienie tego, czy Royal Bank of Scotland, Barclays i HSBC uczestniczyły w zmowie mającej na celu wpływanie na Libor, już w zeszłym roku zwróciły się instytucje kontrolujące system bankowy Unii Europejskiej i USA. Banki do tej pory nie dostarczyły odpowiedzi. Kontrolerzy z unijnej organizacji zajmującej się przejrzystością systemu bankowego w imieniu Komisji Europejskiej, przeprowadzili niezapowiedziane kontrole w siedzibach Deutsche Bank i RBS w październiku 2011 roku, próbując dociec czy banki te wpływały na europejskie (unijne) wskaźniki cen kredytów zwane Euribor, lecz do tej pory nie otwarto formalnego dochodzenia. Swoją kontrolę rozpoczęła też japońska Agencja Usług Finansowych.

Choć nie istnieją formalne przepisy nakazujące rządom prowadzenia współpracy i dzielenia się informacjami na temat systemu bankowego z przedstawicielami innych krajów, to w tym wypadku COMCO współpracuje z unijnymi komisarzami i kontrolerami z USA. Całe śledztwo może potrwać jednak co najmniej dwa lata, ze względu na potęgę i wpływy kontrolowanych banków i trudności w uzyskiwaniu od nich informacji.

Udział w spekulacjach nie uchronił niektórych z tych banków przed popadnięciem w finansowe tarapaty. W 2009 roku Royal Bank of Scotland otrzymał od rządu brytyjskiego (od podatników) gigantyczną transzę pomocową oznaczajacą nacjonalizację długów banku. W styczniu 2012 roku, pomimo złej sytuacji banku, zarząd zdecydował o wypłaceniu ogromnych bonusów bankowym menadżerom. Najgłosniejszym tego przypadkiem jest bonus sięgający blisko miliona funtów dla dyrektora tego banku Stephena Hestera. Nawet premier David Cameron stojący na czele rządu uznawanego za reprezentanta milionerów, uznał to za skandal i rozumiejąc jakie są nastroje społeczne, wezwał bankierów do powstrzymania swojej "pazerności".

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


28 listopada:

1820 - W Wuppertalu urodził się Fryderyk Engels.

1893 - Nowozelandki jako drugie w świecie - po mieszkankach stanu Wyoming (USA) - mogły zagłosować w wyborach.

1905 - W Irlandii powstała partia Sinn Féin.

1918 - Strajk 12 tys. robotników miejskich w Warszawie; żądania podwyżki płac oraz zwiększenia przydziałów żywności.

1918 - Dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze.

1942 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił obóz pracy przymusowej w Zakrzówku koło Iłży i uwolnił ponad 100 więźniów.

1942 - W Warszawie został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach I sekretarz KC PPR Marceli Nowotko.

2009 - Urzędujący prezydent Namibii Hifikepunye Pohamba (SWAPO) został wybrany na II kadencję, zdobywając ponad 75% poparcia.

2016 - Duško Marković z socjaldemokratycznej DPS został premierem Czarnogóry.


?
Lewica.pl na Facebooku