Warszawa: W obronie stołówek szkolnych (akt.)
[2012-03-20 20:03:38]
Na posiedzenie przybyło ponad stu przeciwników planowanej przez władze dzielnicy prywatyzacji i likwidacji stołówek szkolnych. Posiedzenie otworzył przewodniczący komisji Krzysztof Pietrzykowski(PO) mówiąc, że posiedzenie będzie poświęcone "likwidacji stołówek", co zostało podchwycone przez obecnych na sali, którzy wypomnieli mu iż ujawnił prawdziwe intencje władz dzielnicy. Radny tłumaczył się, że pomylił się i chodziło mu jedynie o prywatyzację. Zastępca Burmistrza Marzena Cendrowska stwierdziła, że cięcia wydatków na stołówki są konieczne ze względu na istniejącą w dzielnicy dziurę budżetową. Jej zdaniem pomimo prywatyzacji stołówek prywatni ajenci, którzy przejmą ich rolę będą mieli określone zalecenia co do sposobu żywienia dzieci. Stwierdziła również, że posiedzenie komisji nie jest konsultacjami społecznymi, a normalne konsultacje nie są planowane. Przedstawiciel rady rodziców z jednej ze szkół podstawowych odniósł się do słów burmistrz mówiąc, że to nie wydatki, lecz koniec kadencji jest nieuchronny. Wielu spośród zabierających głos mieszkańców dzielnicy domagało się konsultacji społecznych lub referendum w sprawie stołówek. Przedstawiciel jednej z rad rodziców powiedział, że nie zetknął się z przypadkiem aby katering w szkołach dostarczał równie wartościowych posiłków co stołówki. Mieszkańcy wypomnieli również radnym, że mówią o konieczności wydatków podczas gdy sama plenerowa zabawa sylwestrowa na Placu Konstytucji kosztowała dzielnicę 3,5 miliona złotych, a planowana na czas Euro 2012 strefa kibica pochłonie 27 milionów. Samorządowcy nie odpowiedzieli na pytanie dlaczego tną i tak już niewielkie wydatki na oświatę, a nie na zbytkowne inwestycje. Wypowiedzieli się również pracownicy stołówek zapowiadając, że sprawy likwidacji miejsc pracy oraz zmuszania ich do zatrudniania się na umowach śmieciowych u ajentów będą zgłaszać do sądu pracy. Radnemu Pawłowi Martofelowi (PO) jedna z przemawiających wypomniała, że twierdzi na każdym kroku iż jest za wolnym rynkiem, a jednocześnie nie pojmuje, że w wolnorynkowym kateringu w szkołach będzie chodziło jedynie o zysk, a nie pełnowartościowe żywienie dzieci. W wyniku protestów komisja oświaty negatywnie zaopiniowała projekt komercjalizacji stołówek. Nie oznacza to jednak oddalenia tej groźby, ponieważ polityka władz dzielnicy pozostaje niezmienna, a decyzję podejmie Rada Dzielnicy. W niektórych szkołach zebrano już po kilkaset podpisów przeciwko planowanym przez samorządy cięciom. Jak powiedzieli zbierający pod petycjami podpisało się około 80 procent rodziców, a zapewne podpisze się jeszcze więcej, ponieważ nie do wszystkich udało się jeszcze z petycjami dotrzeć. Władze dzielnicy Śródmieście planują prywatyzację wszystkich stołówek w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz w czterech liceach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?