Chiny: Prywatny sektor w systemie bankowym
[2012-04-07 22:04:12]
![]() W wypowiedzi z 5 kwietnia dla rządowej gazety "Renminwang" premier stwierdził, że ów monopol stanowi największą przeszkodę dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości. Bardzo często państwowe banki odmawiają udzielania kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom. Spowodowało to powstanie w Chinach szarej strefy w bankowości, która udziela krótkoterminowych i wysokooprocentowanych pożyczek (nawet 100 proc. w skali roku). Jest to nie tylko niekorzystne dla biorących takie pożyczki, ale powoduje fatalne skutki dla całej chińskiej gospodarki. Wcześniej rząd zezwolił już na inwestowanie prywatnego kapitału w bankach Wenzhou. Rozwój przedsiębiorczości w tym mieście, zdaniem premiera, powinien stanowić wzór dla całych Chin. Rząd za priorytetowe zadanie teraz uznaje wspieranie prywatnej przedsiębiorczości. Reforma finansów i bankowości była zapowiadana przez premiera Wen Jiabao w czasie marcowej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Już wówczas mówił on o konieczności przeprowadzenia licznych reform. Plany te wzbudziły kontrowersje. Ich zwolennicy twierdzą, że tylko reformy umożliwią Chinom utrzymanie pozycji drugiej gospodarki na świecie po USA. Natomiast przeciwnicy zarzucają rządzącym odchodzenie od socjalizmu i całkowite porzucenie nauk Mao Zedonga. Wszelka krytyka poczynań władz powoduje represje. Ostatnio zamknięto maoistyczną stronę internetową "Utopia", a w poprzednim tygodniu zlikwidowano kilkanaście antyrządowych portali. W trakcie wspomnianej marcowej sesji OZPL premier Wen Jiabao dużo mówił o konieczności poszanowania praw człowieka w Chinach. Na zdjęciu: Premier Wen Jiabao i prezydent George W. Bush w 2003 roku. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?