Francja: Parlament Europejski odrzucił ACTA

[2012-07-04 14:25:11]

Przeciwnicy porozumienia handlowego w sprawie zwalczania obrotu towarami podrabianymi odnieśli wielki sukces. Parlament Europejski nie wyraził dziś w Strasburgu (na zdjęciu) zgody na podpisanie przez Unię umowy ACTA. To pierwszy w historii przypadek wykorzystania przez niego uprawnień do odrzucenia międzynarodowej umowy handlowej.

ACTA odrzucono wysokim stosunkiem głosów. „Za” było zaledwie 39 deputowanych, 478 głosowało „przeciw”. 165 europosłów wstrzymało się od głosowania. Polscy deputowani głosowali przeciw porozumieniu.

Głównym lobbystą na rzecz ACTA spośród parlamentarzystów europejskich był szwedzki konserwatysta, Christofer Fjellner (Umiarkowana Partia Koalicyjna) z Europejskiej Partii Ludowej, której polskimi członkami są PO i PSL. Apelował on o odłożenie głosowania do czasu określenia zgodności z prawem europejskim kontrowersyjnej umowy przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Trwającym kilka miesięcy pracom nad porozumieniem towarzyszyła niespotykana do tej pory kampania grup interesu, a wśród nich obywateli UE. Do PE wpłynęło z tej okazji kilka petycji przeciwników ACTA, a jedna z nich podpisana była przez ponad 2,8 mln obywateli Wspólnoty. Jedne z najostrzejszych protestów przeciwko ratyfikowaniu umowy miały miejsce w Polsce. Rząd Donalda Tuska wbrew naciskowi społecznemu zdecydował się podpisać 26 stycznia w Tokio to porozumienie, wycofując się dopiero z jego formalnej ratyfikacji w Polsce.

Niezależnie jednak od działań obecnej koalicji i tak nie miałyby one w kontekście dzisiejszego głosowania większego znaczenia. W jego wyniku przepisy ACTA nie mogą obowiązywać na terytorium UE, a polskie prawo musi zostać dostosowane do tego zalecenia. Głosowanie nie musi jednak oznaczać ostatecznego końca sprawy, ponieważ zwolennicy krytykowanej umowy czekają wciąż na decyzję ETS. Teoretycznie mogliby na jej podstawie przeprowadzić ponowne głosowanie nad ACTA.

Łukasz Drozda


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku