Centrolewicowy rząd Australii premier Julii Gillard ogłosił historyczne zwycięstwo nad międzynarodowymi korporacjami papierosowymi po tym, jak Sąd Najwyższy podtrzymał w środowym orzeczeniu zakaz umieszczania logo producentów na paczkach papierosów. Producenci nie będą nawet mogli używać swoich barw i znaków firmowych na opakowaniach - będą one jednolitego szaro-oliwkowego koloru z napisami ostrzegającymi przed chorobowymi skutkami palenia oraz z szokującymi zdjęciami ust i oczu zaatakowanych przez raka.
Zabraliśmy się za wielkich w przemyśle tytoniowym i wygraliśmy - mówiła po ogłoszeniu wyroku prokuratorka generalna Australii Nicola Roxon z Partii Pracy. Radości nie krył też Jonathan Liberman, dyrektor Centrum McCabe'a, organizacji lobbującej na rzecz zmian w prawie, mających na celu zapobieganiu rakowi. To fantastyczna decyzja dla zdrowia publicznego w Australii i na całym świecie - mówił Liberman. Wtórowała mu minister zdrowia, Tanya Plibersek, która powiedziała na konferencji prasowej, że dziś odebraliśmy firmom tytoniowym przenośne billboardy, billboardy które znajdowały się w każdej kieszeni każdego palącego w Australii.
Komentując fakt wprowadzenia zdjęć części ciała zaatakowanych przez choroby wywołane paleniem papierosów na opakowaniach wyrobów tytoniowych, aktywistka antytytoniowa Kylie Lindorff powiedziała, że następna generacja młodych ludzi w Australii nie będzie narażona na zetknięcie z kuszącymi, błyszczącymi opakowaniami papierosów. Zamiast tego zobaczą oni szpetne pudełko, które dobrze odzwierciedla produkt schowany w środku.
Nowe regulacje wywołały sprzeciw ze strony wielkich koncernów tytoniowych. Ich zdaniem, nowe przepisy naruszają prawo własności intelektualnej i dewaluują ich znaki handlowe, a nowe opakowania będą bardziej podatne na podrabianie. Philip Morris International, British American Tobacco, Imperial Tobacco i Japan Tobacco obawiają się, że australijskie przepisy staną się światowym precedensem, który może zmniejszyć wartość ich firm o miliardy dolarów. Philip Morris posunął się nawet do żądań finansowej rekompensaty od rządu Australii.
Co szósty Australijczyk pali papierosy. Rocznie z powodu schorzeń związanych z paleniem umiera 15 tys. osób. Paczka 25 sztuk papierosów kosztuje w Australii około 16 dolarów australijskich (55 PLN), ale na cenę istotny wpływ mają wysokie podatki mające zniechęcać do palenia.
Decyzja australijskiego rządu wejdzie w życie w grudniu. Będą to najbardziej restrykcyjne regulacje na świecie.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).
1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.
1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.
2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.
2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.
2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.
2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.
2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.