Australia przeciw koncernom tytoniowym

[2012-08-15 15:38:05]

Centrolewicowy rząd Australii premier Julii Gillard ogłosił historyczne zwycięstwo nad międzynarodowymi korporacjami papierosowymi po tym, jak Sąd Najwyższy podtrzymał w środowym orzeczeniu zakaz umieszczania logo producentów na paczkach papierosów. Producenci nie będą nawet mogli używać swoich barw i znaków firmowych na opakowaniach - będą one jednolitego szaro-oliwkowego koloru z napisami ostrzegającymi przed chorobowymi skutkami palenia oraz z szokującymi zdjęciami ust i oczu zaatakowanych przez raka.

Zabraliśmy się za wielkich w przemyśle tytoniowym i wygraliśmy - mówiła po ogłoszeniu wyroku prokuratorka generalna Australii Nicola Roxon z Partii Pracy. Radości nie krył też Jonathan Liberman, dyrektor Centrum McCabe'a, organizacji lobbującej na rzecz zmian w prawie, mających na celu zapobieganiu rakowi. To fantastyczna decyzja dla zdrowia publicznego w Australii i na całym świecie - mówił Liberman. Wtórowała mu minister zdrowia, Tanya Plibersek, która powiedziała na konferencji prasowej, że dziś odebraliśmy firmom tytoniowym przenośne billboardy, billboardy które znajdowały się w każdej kieszeni każdego palącego w Australii.

Komentując fakt wprowadzenia zdjęć części ciała zaatakowanych przez choroby wywołane paleniem papierosów na opakowaniach wyrobów tytoniowych, aktywistka antytytoniowa Kylie Lindorff powiedziała, że następna generacja młodych ludzi w Australii nie będzie narażona na zetknięcie z kuszącymi, błyszczącymi opakowaniami papierosów. Zamiast tego zobaczą oni szpetne pudełko, które dobrze odzwierciedla produkt schowany w środku.

Nowe regulacje wywołały sprzeciw ze strony wielkich koncernów tytoniowych. Ich zdaniem, nowe przepisy naruszają prawo własności intelektualnej i dewaluują ich znaki handlowe, a nowe opakowania będą bardziej podatne na podrabianie. Philip Morris International, British American Tobacco, Imperial Tobacco i Japan Tobacco obawiają się, że australijskie przepisy staną się światowym precedensem, który może zmniejszyć wartość ich firm o miliardy dolarów. Philip Morris posunął się nawet do żądań finansowej rekompensaty od rządu Australii.

Co szósty Australijczyk pali papierosy. Rocznie z powodu schorzeń związanych z paleniem umiera 15 tys. osób. Paczka 25 sztuk papierosów kosztuje w Australii około 16 dolarów australijskich (55 PLN), ale na cenę istotny wpływ mają wysokie podatki mające zniechęcać do palenia.

Decyzja australijskiego rządu wejdzie w życie w grudniu. Będą to najbardziej restrykcyjne regulacje na świecie.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku