Wrocław: Konferencja o nierównościach społecznych

[2012-10-06 09:41:27]

5 października w Sali Konferencyjnej Ossolineum odbyła się zorganizowana w ramach Festiwalu Równości minikonferencja naukowa o nierównościach społecznych w Polsce i na świecie. Przewodniczący obradom, Piotr Żuk, podkreślił wagę podejmowanej problematyki w obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Jan Sowa, socjolog z Instytutu Jagiellońskiego, przedstawił informacje na temat rosnącej w ostatnich dziesięcioleciach dynamiki zmian w dochodach. Jedną z konsekwencji szybkiego bogacenia się 0,1 promila najbogatszych w porównaniu do pozostałych jest to, że koszty ekstremalnie dobrego życia (ceny luksusowych dóbr) od 1976 do 2012 r. wzrosły trzykrotnie bardziej niż inflacja. Sowa porównał także ostro skośne rozkłady bogactwa z mającymi charakter normalny rozkładami różnych cech w przyrodzie, argumentując w ten sposób przeciwko tezie o rzekomo naturalnym charakterze nierówności społecznych. Argumentował także, iż walka społeczna o uznanie (prawa kobiet, mniejszości seksualne) i walka społeczna o równość to są dwa obszary, które powinny być równolegle, lecz odrębnie realizowane. Ubodzy nie chcą bowiem uznania, ale równouprawnienia.

W otwierającej konferencję prezentacji niżej podpisany przedstawił dane świadczące o tym, że kraje o większych nierównościach dochodowych doświadczają różnego rodzaju problemów społecznych i zdrowotnych w większym stopniu niż kraje bardziej egalitarne. Następnie zaprezentował krótki przegląd teorii i wyników badań, dotyczących akceptacji nierówności społecznych. Bardziej szczegółowo opisał eksperyment, który – wraz z innymi – dał podstawy do optymistycznej konkluzji, że na stosunek do nierówności można wpływać, zmieniając postawy na bardziej egalitarne.

W ostatnim wystąpieniu Ewa Groszewska, socjolożka, działaczka Polskiej Partii Pracy "Sierpień 80", przypomniała, że podejmowane są konkretne działania na rzecz zmniejszenia nierówności społecznych. W trakcie trwania wrocławskiej konferencji miała miejsce demonstracja "W obronie publicznej służby zdrowia", organizowana jest przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz związek zawodowy "Sierpień 80". Groszewska postulowała poszukiwanie pragmatycznych alternatyw społecznych, które realizowałyby idee równości. Jej zdaniem po transformacji to wolność, ale jedynie wolność przedsiębiorcy, miała służyć legitymizacji nowego systemu, a tematem, który powinna podejmować lewica są umowy śmieciowe. Na zakończenie wyraziła wiarę w to, że ludzkość powróci na drogę Równości, Wolności i Braterstwa.

W dyskusji zabrało głos kilka osób z sali, między innymi wyrażając opinię, że walczyć należy nie o całkowitą równość, a o zmniejszenie nierówności, a także, że naukowcy i lewicowi aktywiści powinni znaleźć język, którym mogliby porozumiewać się ze społeczeństwem i skuteczniej przekazywać im swoje wiadomości i idee.

Podsumowując cześć naukową Festiwalu Równości Piotr Żuk wskazał na prosystemową, antyegalitarną rolę kościoła katolickiego w Polsce. Zaprosił też na pozostałe imprezy Festiwalu: koncert kilku zespołów, m.in. Dezertera i R.U.T.A., wystawę i przegląd filmów Kena Loacha.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


4 stycznia:

1809 - W Warszawie urodził się Jan Alcyato, polski publicysta, uczestnik powstania listopadowego, członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, jeden z organizatorów rewolucji krakowskiej.

1884 - W Londynie zostało założone lewicowe Towarzystwo Fabiańskie.

1901 - Urodził się C.L.R. James, trynidadzki historyk, dziennikarz, socjalista; autor World Revolution (1937).

1911 - Maria Skłodowska-Curie zgłosiła swoją kandydaturę do Akademii Francuskiej.

1923 - Włodzimierz Lenin sporządził testament, w którym zamieścił sugestię odsunięcia Józefa Stalina od władzy.

1948 - 26 Palestyńczyków zginęło w zamachu bombowym przeprowadzonym przez żydowską organizację Irgun.

1960 - W wypadku samochodowym zginął Albert Camus, francuski pisarz, jeden z twórców egzystencjalizmu, laureat literackiej Nagrody Nobla.

1993 - Po uzgodnieniu wzrostu płac górników Regionalny Komitet Strajkowy zawiesił trwający od połowy grudnia strajk w śląskich kopalniach.

2001 - W Częstochowie zmarł Jerzy Kośmider, działacz PPS, radny miejski.

2007 - Demokratka Nancy Pelosi została pierwszą w historii kobietą-spikerem Izby Reprezentantów USA.


?
Lewica.pl na Facebooku