Wrocław: Wystawa w ramach Festiwalu Równości zakazana

[2012-10-10 09:37:11]

Plastyk miejska Wrocławia nie wyraziła zgody na umieszczenie na wrocławskim Rynku wystawy „Wrocławska Równość”, będącej elementem Festiwalu Równości.

Wystawa składa się z reprodukcji ulotek, plakatów, alternatywnych gazetek i zdjęcia z historycznych manifestacji lat 80., przygotowywanych przez ruch Wolność i Pokój i Pomarańczową Alternatywę. Wystawę wzbogaciły również zdjęcia dokumentujące współczesne demonstracje. Całość utrzymana jest w estetyce punkowego zinu. Dominują proste formy geometryczne i kontrastowa kolorystyka, nawiązującą do radzieckiego konstruktywizmu lat 20. XX wieku.

- Ta kontrastowa czerwień i biel ostrych trójkątów na czarnym tle jest zbyt agresywna dla przestrzeni miejskiej - twierdzi plastyk miejska Beata Urbanowicz.

Organizatorzy Festiwalu Równości zarzucają władzom Wrocławia cenzurę. Urzędasy nie zgadzają się, żeby wystawa "Wrocławska Równość" stanęła na ulicach Wrocławia. Na wrocławskim Rynku i ulicy Świdnickiej mieliśmy w minionych 20 latach różne wystawy. Zazwyczaj były to prawicowo-konserwatywne wspominki z przeszłości. Jak nie wystawa IPN, to wystawa o papieżu albo o "solidarnościowych" kombatantach. Teraz pierwszy raz mogła stanąć we Wrocławiu wystawa pokazująca inne oblicze miasta. Ludzi ze środowisk wolnościowo-alternatywnych jak się okazuje nie można pokazywać publicznie. To może budzić zgorszenie - czytamy na facebookowym profilu Festiwalu Równości.

Aktywiści zachęcają do wysyłania protestów na adres mailowy Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia.

Swój list do prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza wystosował prof. Piotr Żuk (SLD), Przewodniczący Komisji Kultury, Nauki i Edukacji w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W liście czytamy: Brak zgody na prezentację w przestrzeni miejskiej innych poglądów i modeli kultury, niż te które są bliskie ludziom wrocławskiej władzy musi dziwić w mieście będącym w 2016 roku stolicą kultury. Czy takie reguły powinny panować w mieście mającym aspirację do bycia europejską stolicą kultury? Decyzja wydziału kultury raczej pasuje do konserwatywnego zaścianka, w którym nie można wygłaszać nowych idei i upominać się o europejskie wartości.

Czy cały rynek i przestrzeń miasta ma być tylko własnością fanów IPN-u, ideologicznych wystaw Ośrodka Pamięć i Przyszłość, prawicowych kombatantów i kościelnych procesji? Czy w mieście, w którym dla celów promocyjnych używa się haseł o wielokulturowości i nawiązuje do tradycji różnorodności kulturowej jest miejsce tylko dla jednej opcji, która od dwudziestu lat z coraz gorszym skutkiem sprawuje władzę we Wrocławiu? Czy ludzie o innych poglądach to obywatele jakiejś gorszej kategorii? Czy „miasto spotkań” staje się miejscem spotkań z cenzurą? Każdy komu bliska jest idea demokracji powinien czuć się niemile zaskoczony decyzją wydziału kultury urzędu miasta
- konkluduje Żuk.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


4 stycznia:

1809 - W Warszawie urodził się Jan Alcyato, polski publicysta, uczestnik powstania listopadowego, członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, jeden z organizatorów rewolucji krakowskiej.

1884 - W Londynie zostało założone lewicowe Towarzystwo Fabiańskie.

1901 - Urodził się C.L.R. James, trynidadzki historyk, dziennikarz, socjalista; autor World Revolution (1937).

1911 - Maria Skłodowska-Curie zgłosiła swoją kandydaturę do Akademii Francuskiej.

1923 - Włodzimierz Lenin sporządził testament, w którym zamieścił sugestię odsunięcia Józefa Stalina od władzy.

1948 - 26 Palestyńczyków zginęło w zamachu bombowym przeprowadzonym przez żydowską organizację Irgun.

1960 - W wypadku samochodowym zginął Albert Camus, francuski pisarz, jeden z twórców egzystencjalizmu, laureat literackiej Nagrody Nobla.

1993 - Po uzgodnieniu wzrostu płac górników Regionalny Komitet Strajkowy zawiesił trwający od połowy grudnia strajk w śląskich kopalniach.

2001 - W Częstochowie zmarł Jerzy Kośmider, działacz PPS, radny miejski.

2007 - Demokratka Nancy Pelosi została pierwszą w historii kobietą-spikerem Izby Reprezentantów USA.


?
Lewica.pl na Facebooku