Warszawa: Antyfaszyści przeszli ulicami miasta (akt.)

[2012-11-11 19:43:16]

Dziś ulicami Warszawy przeszła antyfaszystowska demonstracja zorganizowana przez Porozumienie 11 Listopada pod hasłem "Razem Przeciwko Faszyzmowi i Nacjonalizmowi". W marszu wzięło udział około tysiąca osób.

Manifestacja zaczęła się pod pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa, a potem wiodła ulicą Andersa, przez plac Bankowy i ul. Marszałkowską do ul. Królewskiej. Przy gmachu Zachęty, gdzie został zastrzelony pierwszy prezydent przedwojennej Polski Gabriel Narutowicz, marsz skręcił na plac Małachowskiego i dalej – Kredytową – doszedł do ulicy Marszałkowskiej. Omijając rondo Dmowskiego w samym centrum miasta, skierował się przez Jasną do Alej Jerozolimskich i ronda de Gaulle'a. Od ronda - Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem - demonstranci doszli przed kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym.

W okolicach Placu Bankowego demonstrację próbowali zaburzyć przedstawiciele skrajnej prawicy. Policja umożliwiła jednak przejście pochodu, spychając bojówkarzy w Al. Solidarności.

W manifestacji brały udział różne środowiska lewicowe i anarchistyczne. Między innymi Pracownicza Demokracja, Młodzi Socjaliści, Inicjatywa Pracownicza i Lewicowa Alternatywa.

W ramach demonstracji zorganizowany został blok socjalny idący pod hasłem "Nacjonalizmu nie włożysz do garnka". Przypominano, że nacjonalizm nie jest alternatywą wobec kapitalizmu, a często wykorzystywano go przeciwko ludziom pracy.

W wystąpieniach powtarzały się również nawoływania do mobilizacji społecznej, nie tylko przeciwko faszyzmowi, ale również systemowi kapitalistycznemu i wyzyskowi.

W demonstracji, wśród wielu innych osób, wziął udział szef OPZZ Jan Guz. Na chwilę pojawiło się również kilku polityków SLD, w tym Paulina Piechna-Więckiewicz i Grzegorz Gruchalski. Nie zabrali oni jednak głosu.

Uczestnicy manifestacji skandowali: "Cała Polska antyfaszystowska", „Faszyzm nie przejdzie”, „Ostrzegamy warszawiaków, nie dokarmiać Wszechpolaków”, „Wolność, równość, pomoc wzajemna”, „Precz z wyzyskiem i nacjonalizmem”, "Polska biała tylko w zimie", "Nacjonalizm - to się leczy". Na transparentach wypisane były hasła: „Nacjonalizm, rasizm, ksenofobia – nie, dziękuję", "Wielka Polska antyfaszystowska", „Warszawa przeciwko naziolom”.

(fot. J.E.)

Piotr Szumlewicz

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


1 stycznia:

1863 - W USA weszła w życie proklamacja emancypacyjna, oznaczająca przyznanie wolności niewolnikom na obszarze podległym Konfederatom

1881 - Zmarł Auguste Blanqui, francuski działacz socjalistyczny, rewolucjonista.

1891 - W Niemczech, jako pierwszym kraju na świecie, wprowadzono powszechne emerytury.

1892 - W Krakowie ukazał się pierwszy numer pisma socjalistycznego "Naprzód", później organu centralnego PPSD, a od 1900 pierwszego polskiego dziennika socjalistycznego.

1919 - Powstała Komunistyczna Partia Niemiec.

1933 - W "Robotniku" ukazał się artykuł Norberta Barlickiego "Mea Culpa", zawierający krytykę umiarkowanego programu i działalności PPS w pierwszej dekadzie niepodległości.

1944 - Utworzono Armię Ludową.

1959 - Na Kubie rewolucjoniści z Fidelem Castro na czele obalili dyktaturę F. Batisty.

1964 - Powstała Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP).

1969 - Prezydentem Republiki Konga został lewicowiec Marien Ngouabi.

1994 - W Meksyku Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego rozpoczęła powstanie w Chiapas.

2003 - Luiz Inácio Lula da Silva został prezydentem Brazylii.

2009 - W Johannesburgu zmarła Helen Suzman, południowoafrykańska polityczka, przeciwniczka apartheidu.

2009 - Zmarł Gert Petersen, duński dziennikarz i polityk lewicowy.

2011 - Dilma Rousseff została pierwszą kobietą-prezydentem Brazylii.

2019 - Austria stała się 27 krajem świata, w którym pary jednopłciowe mogą zawierać małżeństwa.


?
Lewica.pl na Facebooku