Marek Siwiec rozpoczyna współpracę z Ruchem Palikota

[2012-12-21 23:04:41]

Poseł Janusz Palikot i europoseł Marek Siwiec (na zdjęciu) zwołali w piątek konferencję prasową, na której poinformowali, że Siwiec będzie reprezentował Ruch Palikota w Parlamencie Europejskim. Politycy podkreślili jednak, że Siwiec nie będzie formalnie wstępował do RP.

Marek Siwiec opuścił na początku grudnia Sojusz Lewicy Demokratycznej, do którego należał od początku istnienia tego ugrupowania (wcześniej do SdRP). Może pochwalić się niemałym doświadczeniem politycznym: w przeszłości był posłem na Sejm z ramienia Sojuszu i wiceszefem tej partii, w latach 90. zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Był też szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego i przewodniczącym Stowarzyszenia "Ordynacka". Od 2004 roku sprawuje mandat posła do Parlamentu Europejskiego w Grupie Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, a wcześniej Partii Europejskich Socjalistów. W latach 2007-2009 był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Janusz Palikot powiedział podczas konferencji, że to on był inicjatorem współpracy z Siwcem. "Zwróciłem się do Marka Siwca z propozycją (…) reprezentowania przez niego RP w PE i we frakcji Socjalistów i Demokratów" - powiedział Palikot. Zaznaczył też, że ten krok jest otwarciem RP na środowiska, z którymi ugrupowanie to miało do tej pory "mniejsze kontakty". Sprawa jest o tyle interesująca, że Ruch Palikota w listopadzie 2011 roku zapowiedział współpracę z inną frakcją w europarlamencie - liberałami i demokratami (ALDE). Na wspólnej z Palikotem konferencji w Warszawie pojawił się wówczas lider europejskich liberałów, były premier Belgii, Guy Verhofstadt.

Według Siwca, miejsce Ruchu Palikota powinno jednak być w grupie centrolewicy. "Polska traci nieprawdopodobnie przez fakt, że w drugiej co do wielkości frakcji w PE (socjalistów i demokratów - przyp. lewica.pl) jest tylko siedmiu polskich posłów (...) Moim zamiarem jest takie myślenie o przyszłych wyborach do europarlamentu, by polską centrolewicową reprezentację wzmocnić" - mówił Siwiec. Wtórował mu Palikot, według którego z dyskusji z europejskimi socjalistami "może się urodzić nowa oferta dla polskiej centrolewicy". Zaapelował też o zapoczątkowanie spotkań i współpracę z Partią Demokratyczną, SdPL, Stronnictwem Demokratycznym i Unią Pracy.

Krzysztof Kobrzak



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


1 stycznia:

1863 - W USA weszła w życie proklamacja emancypacyjna, oznaczająca przyznanie wolności niewolnikom na obszarze podległym Konfederatom

1881 - Zmarł Auguste Blanqui, francuski działacz socjalistyczny, rewolucjonista.

1891 - W Niemczech, jako pierwszym kraju na świecie, wprowadzono powszechne emerytury.

1892 - W Krakowie ukazał się pierwszy numer pisma socjalistycznego "Naprzód", później organu centralnego PPSD, a od 1900 pierwszego polskiego dziennika socjalistycznego.

1919 - Powstała Komunistyczna Partia Niemiec.

1933 - W "Robotniku" ukazał się artykuł Norberta Barlickiego "Mea Culpa", zawierający krytykę umiarkowanego programu i działalności PPS w pierwszej dekadzie niepodległości.

1944 - Utworzono Armię Ludową.

1959 - Na Kubie rewolucjoniści z Fidelem Castro na czele obalili dyktaturę F. Batisty.

1964 - Powstała Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP).

1969 - Prezydentem Republiki Konga został lewicowiec Marien Ngouabi.

1994 - W Meksyku Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego rozpoczęła powstanie w Chiapas.

2003 - Luiz Inácio Lula da Silva został prezydentem Brazylii.

2009 - W Johannesburgu zmarła Helen Suzman, południowoafrykańska polityczka, przeciwniczka apartheidu.

2009 - Zmarł Gert Petersen, duński dziennikarz i polityk lewicowy.

2011 - Dilma Rousseff została pierwszą kobietą-prezydentem Brazylii.

2019 - Austria stała się 27 krajem świata, w którym pary jednopłciowe mogą zawierać małżeństwa.


?
Lewica.pl na Facebooku