Warszawa: Dyskusja historyków wokół książki o IPN

[2013-04-04 22:20:20]

4 kwietnia w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie odbyła się dyskusja wokół książki "Bez taryfy ulgowej", oceniającej dorobek naukowy i edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Publikacja ta powstała po konferencji w grudniu 2010 roku, podczas której historycy z ośrodków akademickich poddali analizie pracę swoich kolegów z IPN.

Profesor Paweł Machcewicz stwierdził, że IPN koncentrowała na materiałach UB i SB, bez konfrontacji z innymi źródłami, a także na tajnych współpracownikach. Według niego spowodowało to pewną deformację obrazu Polski Ludowej przez nadmierne eksponowanie roli służb bezpieczeństwa w stosunku do partii komunistycznej. Zdaniem historyka skupienie uwagi na represjach i oporze społecznym odbyło się kosztem zaniedbania procesów adaptacji do komunizmu i poparcia dla niego.

Machcewicz uznał, że w IPN zajmuje się niekiedy badaniem wąskich wycinków rzeczywistości, a część prac ma charakter przyczynkarski, o niskim poziomie, zaś wielu historyków Instytutu wpisało się w politykę historyczną PiS. Dodał, że te uwagi są częściowo samokrytyczne ponieważ do 2005 r. był szefem Biura Edukacji Publicznej IPN.

Profesor Andrzej Friszke zauważył, że ostry podział na komunistów i antykomunistów przesłania ogromne obszary rzeczywistości, w tym kwestie przystosowania się do systemu komunistycznego. Ocenił, że w pracach historyków IPN można znaleźć daleko idące dowartościowanie prawicy, nawet tej skrajnej, i ukrywanie jej ciemnych stron.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku