Bangladesz: Tragedia i strajk setek tysięcy pracowników (akt.)

[2013-04-26 14:11:43]

25 kwietnia setki tysięcy ludzi w Bangladeszu wyszły na ulice, opuszcajac swoje miejsca pracy w fabrykach odzieżowych. Protesty wybuchły w związku ze śmiercią kilkuset ludzi w wyniku zawalenia się budynku fabrycznego. Gniewne demonstracje, w których uczestnicy nieśli kije i zablokowali główne drogi doprowadziły do tego, że w co najmniej trzech okolicach przemysłowych w pobliżu stolicy kraju Dhaki właściciele fabryk zostali zmuszeni do ogłoszenia 25 kwietnia dniem wolnym od pracy. Około 1500 osób pomaszerowało do centrali głównego stowarzyszenia fabrykantów w Dhace, domagając się ukarania właścicieli budynku fabrycznego, który runął. Wcześniej zarządzający obiektem ignorowali ostrzeżenia ze strony pracowników, że budynek jest zagrożony katastrofą.

24 kwietnia zawalił się ośmiopiętrowy budynek Rana Plaza, w którym mieściło się pięć fabryk ubrań. Zginęło co najmniej 590 osób, rannych zostało ponad tysiąc osób. Wypadek zwrócił uwagę na problem bezpieczeństwa pracowników zatrudnianych w bardzo złych warunkach. Był to najgorszy wypadek industrialny w historii Bangladeszu i nastąpił zaledwie kilka miesięcy po tym jak w dwóch pożarach fabryk odzieżowych zginęło ponad 220 pracowników. Bangladesz jest drugim największym eksporterem ubrań na świecie, a właściciele fabryk starają się obniżać koszty produkcji, ignorując zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownicy przemysłu odzieżowego w Bangladeszu, o ile pracują legalnie, zarabiają średnio równowartość 38 dolarów na miesiąc. Tylko 1 procent tych pracowników jest reprezentowany przez związki zawodowe. Pracodawcy utrudniają zrzeszanie się w związkach obawiając się, że te będą domagać się przestrzegania elementarnych warunków bezpieczeństwa w miejscach pracy. Prawo pracy w Bangladeszu, służące niemal wyłącznie pracodawcom, nie gwarantuje pracownikom prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych ani prawa do walki o poprawę warunków zatrudnienia.

Bangladeski odział globalnej centrali związkowej IndustriALL wezwał do międzynarodowej akcji solidarności celem wymuszenia na rządzie Bangladeszu podjęcia kroków gwarantujących trzem milionom pracowników sektora odzieżowego w kraju prawo do zrzeszania się w związkach i zagwarantowanie poprawy bezpieczeństwa w budynkach fabrycznych. IndustriALL reprezentuje ponad 50 milionów pracowników różnych sektorów w 140 krajach na całym świecie.

Pod poniższym linkiem można złożyć swój podpis i wysłać elektroniczny list do premiera i Ministra Pracy Bangladeszu z żądaniem podjęcia działań w tej sprawie. KLIKNIJ TU aby wysłać list i złożyć podpis.

Jarosław Klebaniuk
Bartłomiej Zindulski

,

Fot. IndustriALL Bangladesh


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku