RP i PO poparły ograniczenie badań lekarskich pracowników

[2013-05-25 10:46:15]

Posłowie zdecydowali o dalszych pracach nad projektem dotyczącym ograniczenia obowiązkowych badań lekarskich pracowników, który zgłosił Ruch Palikota. Za wnioskiem o odrzucenie tego projektu było 192 posłów, przeciwko – 245. Kluby PiS, PSL, SLD i SP opowiedziały się za odrzuceniem go w pierwszym czytaniu. PO, pomimo uwag krytycznych, wyraziła chęć dalszych prac nad nim w komisji.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiedzieli się wszyscy posłowie i posłanki RP biorący udział w głosowaniu, w tym kojarzona z lewicą Anna Grodzka.

Niezrzeszony poseł Ryszard Kalisz opowiedział się za odrzuceniem projektu, a Wanda Nowicka nie brała udziału w głosowaniu.

Projekt RP zakłada, że badaniami objęte byłyby jedynie osoby przyjmowane do pracy na stanowiska, „których charakter wymaga stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy, ze względu na bezpieczeństwo lub higienę tej pracy”, a nie jak obecnie – wszyscy pracownicy.

W debacie Stanisław Szwed (PiS) przypominał, że w swoich opiniach związki zawodowe, a nawet Państwowa Inspekcja Pracy chcą utrzymania badań lekarskich. Józef Zych (PSL) podkreślał, że przyjęcie projektu spowodowałoby cofnięcie się o kilkadziesiąt lat w dziedzinie prawa pracy i praw pracowniczych. Ryszard Zbrzyzny (SLD) mówił, że taki projekt to "wstyd dla partii, która mieni się lewicową". "Trzeba ten projekt odrzucić i nigdy nie wracać do takich antypracowniczych rozwiązań" – podkreślał. Kazimierz Ziobro (SP) również skrytykował projektu RP, ale sugerował, że należy zastanowić się, czy takie badania nie powinny być finansowane przez NFZ.

Łukasz Gibała, który w imieniu Ruchu Palikota bronił projektu, argumentował, że co prawda przeciw projektowi wypowiedziało się OPZZ, ale za takim rozwiązaniem są Pracodawcy RP. Apelował o nieodrzucanie projektu i dalszą dyskusję nad rozwiązaniami w komisji. Mówił, że intencją projektu było ograniczenie kosztów ponoszonych przez pracodawców.

Przeciw zmianom opowiedział się wiceminister pracy Radosław Mleczko, który zaznaczył, że nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska rządu do projektu, ale resort pracy ma negatywne zdanie o zapisach. Trwają zaś prace nad innym rozwiązaniem - umożliwieniem podjęcia pracy bez ponownych badań – na podstawie ważnego orzeczenia od poprzedniego pracodawcy.

Teraz projektem zajmie się nim komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku