
Portugalia: Boże Ciało dniem strajków
[2013-05-30 18:20:02]
30 maja 2013 w Portugalii, w której historii katolickie święto Bożego Ciała po raz pierwszy jest dniem roboczym, trwają strajki. W aglomeracji lizbońskiej uczestniczą w nich pracownicy metra i pocztowcy, zaś w Bradze, w północno-zachodniej Portugalii - anestezjolodzy.
Rozpoczęty po północy protest spowodował poważne problemy komunikacyjne. Do rama 31 maja wszystkie stacje metra na czterech liniach w Lizbonie będą zamknięte.
Armenio Carlos, przewodniczący największego lewicowego syndykatu CGTP poparł protest i ogłosił, że szefowie największych portugalskich central związkowych są bliscy porozumienia w sprawie zorganizowania strajku generalnego w całym kraju. Załodze lizbońskiego metra należą się słowa uznania za determinację w walce o prawa pracownicze lekceważone przez obecny rząd. Już czas położyć kres ograniczaniu zarobków i dni wolnych od pracy - powiedział Carlos.
Pracownicy lizbońskiego metra, którzy już po raz czwarty strajkują w tym roku, domagają się podwyżek płac oraz poprawy warunków pracy. Pod podobnymi hasłami do protestu przystąpiła też część załogi stołecznej poczty.
W bożo-cielny poranek rozpoczął się także strajk anestezjologów w szpitalu w Bradze, gdzie do pracy przystąpili tylko dwaj z prawie czterdziestu lekarzy. Żądają oni poprawy warunków pracy i lepszego zarządzania finansami szpitala.
W wyniku decyzji portugalskiego rządu podjętej w 2012 roku zlikwidowano dwa święta państwowe i dwa religijne, uzasadniając to „koniecznością zwiększenia konkurencyjności gospodarki”.
Jarosław Klebaniuk Fot. en.wikipedia.org
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
22 lipca:
1879 - Urodził się Janusz Korczak, pisarz, pedagog, działacz społeczny. Prekursor walki o prawa dziecka. Zgładzony w Treblince, gdzie do końca pozostał ze swymi podopiecznymi.
1908 - W Londynie zmarł Randal Cremer, brytyjski lider związkowy, rzecznik arbitrażu międzynarodowego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1903.
1919 - Przestała działać ostatnia w Polsce Rada Delegatów Robotniczych.
1944 - W Lublinie ogłoszono Manifest PKWN.
1946 - Urodził się Danny Glover, amerykański aktor, producent i reżyser o lewicowych poglądach.
1946 - Syjonistyczne organizacje Irgun i Lehi dokonały zamachu bombowego na hotel King David w Jerozolimie, w którym mieściła się brytyjska kwatera główna. Zginęło 91 osób, a 45 zostało rannych.
1952 - Uchwalono konstytucję PRL. Przyjęto m.in. nowa nazwę państwa PRL, zniesiono urząd prezydenta, zastąpiony Radą Państwa.
1977 - Chiny: Deng Xiaoping został przywrócony do władzy.
1986 - Socjaldemokraci z PSOE wygrali wybory parlamentarne w Hiszpanii.
2002 - Rozpoczął się letni obóz ECOSY w Weissenbach am Attersee w Austrii.
2011 - Prawicowy ekstremista Anders Breivik dokonał zamachów na siedzibę premiera Norwegii w Oslo, w którym w wyniku wybuchu bomby zginęło 8 osób, a następnie na uczestników obozu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.
?