SLD poprze kandydata PO na szefa Najwyższej Izby Kontroli
[2013-07-11 17:39:34]
Łódzki poseł Platformy Obywatelskiej i były minister sprawiedliwości w gabinecie Donalda Tuska ma zostać nowym prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Krzysztofa Kwiatkowskiego (na zdjęciu) popiera już nie tylko jego macierzysta partia, ale także opozycyjny Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Po wyczerpującej dyskusji, w której mogliśmy poznać poglądy i cele Krzysztofa Kwiatkowskiego, także odpowiedzi na wiele pytań, klub SLD podjął decyzję o głosowaniu za tą kandydaturą, zatem jeśli na porządku dziennym Sejmu pojawi się wybór nowego szefa NIK, SLD odda swe głosy za kandydaturą Krzysztofa Kwiatkowskiego - oświadczył przewodniczący SLD Leszek Miller.
Zapytany o to dlaczego SLD nie wystawi własnego kandydata na fotel prezesa NIK Miller odpowiedział: uznaliśmy, że w sytuacji, kiedy w szranki staje ceniony polityk, także w gronie SLD oddamy nasze głosy.
Krzysztof Kwiatkowski ma 42 lata. Od 1997 do 2001 roku był sekretarzem osobistym Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka. W 2006 r. kandydował z ramienia PO na urząd prezydenta Łodzi. W latach 2009-2011 sprawował funkcję ministra sprawiedliwości w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Był senatorem VII kadencji i sprawuje aktualnie mandat Posła na Sejm RP. Działał w AWS. Należał do Porozumienia Centrum, a potem do Ruchu Społecznego AWS (był szefem Ruchu Młodych RS AWS). Od 2004 r. należy do Platformy Obywatelskiej.
Jako minister sprawiedliwości zlikwidował w 2011 r. 74 sądy pracy w całym kraju rzekomo ze względu na malejącą listę sporów pomiędzy pracownikami, a pracodawcami. W wyniku tego posunięcia, w niektórych sądach pracy okres oczekiwania na przeprowadzenie pierwszej rozprawy wzrósł nawet do roku.
W 2013 r. kandydat PO i SLD na szefa NIK był jednym z autorów przyjętej przez Sejm liberalizacji Kodeksu pracy. Na mocy uchwalonych zmian pracownicy będą musieli pracować w dłuższych okresach rozliczeniowych, wynagrodzenie za nadgodziny otrzymają nawet po roku czasu, dwukrotnie zaczynać pracę w ciągu jednego dnia, a pracodawcom łatwiej będzie wymagać pracy do 13 godzin dziennie.
Fot: www.sejm.gov.pl
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1836 - W Żołudku urodził się Walery Wróblewski, działacz rewolucyjno-demokratyczny, dowódca w powstaniu styczniowym, generał Komuny Paryskiej, działacz Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich.
1905 - Wybuch strajku w Zagłębiu Staropolskim, gdzie doszło do objęcia władzy przez PPS ("Republika Ostrowiecka").
1917 - W Rosji Radzieckiej ogłoszono dekret o nacjonalizacji banków.
1918 - Wybuch strajku na Górnym Śląsku, w którym wzięły udział 63 kopalnie węgla kamiennego; postulaty płacowe.
1927 - Zostało zawarte porozumienie o wymianie więźniów politycznych między ZSRR i Polską.
1929 - W ZSRR zakończono politykę NEP.
1953 - W Zakopanem zmarł Julian Tuwim, lewicowy poeta, jeden z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia.
1976 - Anton Buttigieg z Partii Pracy wygrał wybory prezydenckie na Malcie.
2007 - W wyniku samobójczego zamachu zginęła była premier Pakistanu Benazir Bhutto.
2008 - Izrael rozpoczął serię nalotów na Strefę Gazy. Zginęło co najmniej 271 osób, a blisko 600 zostało rannych.
2009 - W I turze wyborów prezydenckich w Chorwacji zwyciężył Ivo Josipović (SDP).